Bilance obchodování s dodávkami energií na Českomoravské komoditní burze Kladno v roce 2020 atakovala 6 a půl milionů megawatthodin

4. 1. 2021 9:55

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) bylo v roce 2020 uzavřeno 6409 kontraktů v hodnotě 4,633 miliardy korun. Objem zobchodovaných dodávek energií, určených konečným zákazníkům, znovu překročil hranici 6 terawatthodin, konkrétně dosáhl 6,423 milionu MWh, což je třetí nejlepší výsledek za dobu existence tohoto trhu.

Bilance obchodování s dodávkami energií na Českomoravské komoditní burze Kladno v roce 2020 atakovala 6 a půl milionů megawatthodin
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

„Ve srovnání s rekordním rokem 2019 bylo tohoto výsledku dosaženo za mimořádných podmínek v době pandemie koronaviru. Odběratelé i dodavatelé proto o to víc oceňovali standardy burzovního trhu ČMKB, zejména bezpečný provoz, rychlost, jednoduchost a obchodování v elektronickém systému, ale také profesionální servis makléřských společností – dohodců, kteří zajišťují veškerou administraci obchodování. Pro kupující byl dobrou zprávou i pokles cen elektřiny meziročně o desetinu a zemního plynu téměř o 23 procent,“ uvedl ředitel obchodního úseku ČMKB Tomáš Vlček.

Z celkové roční bilance představovaly dodávky zemního plynu 4,052 milionu MWh (63 procent) a dodávky elektřiny 2,371 milionu MWh (37 procent). Ve finančním vyjádření připadlo na zemní plyn 1,665 miliardy korun a na silovou elektřinu 2,968 miliardy korun. Uzavřeno bylo 3618 kontraktů s elektřinou a 2791 kontraktů se zemním plynem.

Znovu vzrostl podíl dvouletých kontraktů, kterými si kupující fixovali cenu energií na delší období. Zatímco ještě v roce 2018 se víceleté kontrakty na celkové bilanci podílely 31 procenty, v roce 2020 to bylo 41 procent.

Nového rekordu dosáhl v roce 2020 počet účastníků energetického trhu, který stoupl meziročně o 6,5 procenta na celkových 6876 obchodujících. Vedle firemního sektoru (průmyslové firmy, dopravní podniky, teplárny, vodárny, zemědělské společnosti apod.) zde dlouhodobě nakupují energie téměř všechna ministerstva a kraje, státní úřady a organizace a stovky měst a obcí.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. ČMKB je první energetickou burzou v České republice, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, v posledních deseti letech zde bylo zobchodováno více než 56 milionů MWh elektřiny a plynu ve finančním objemu 44 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generál Opata ocenil nejlepší absolventy kurzu generálního štábu a kurzu pro vyšší důstojníky

22:54 Armáda ČR: Generál Opata ocenil nejlepší absolventy kurzu generálního štábu a kurzu pro vyšší důstojníky

Kurz generálního štábu a kurz pro vyšší důstojníky, které pořádá Univerzita obrany, patří k celoživo…