Brněnští vědci budou zkoumat tajemství Věstonické venuše

15.08.2016 7:35

Věstonickou venuši, nejznámější památku paleolitické kultury a patrně nejstarší sošku z pálené hlíny na světě, budou pro Moravské zemské muzeum zkoumat vědci v technologickém centru firmy FEI.

Brněnští vědci budou zkoumat tajemství Věstonické venuše
Foto: MK ČR
Popisek: Ministerstvo kultury ČR, logo.

Naposledy byla soška venuše odborně zkoumána pomocí tomografu ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně v roce 2004. Tentokráte bude paleolitická památka zkoumána mnohem podrobněji v technologickém centru firmy FEI. Speciální mikrotomograf, zajistí trojrozměrnou rekonstrukci s rozlišením v řádu mikrometrů. Odborníci očekávají, že se jim podaří identifikovat i vnitřní strukturu sošky a její materiálové složení. To by mohlo potvrdit poslední výsledky, podle kterých byla plastika vytvořena smícháním jemné hlíny s vodou a vápencem.

Věstonická venuše, národní kulturní památka, je jednou z nejvzácnějších plastik na světě. Pouze 11 centimetrů vysokou sošku nahé ženy nalezl tým známého archeologa Karla Absolona v roce 1925 mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem ve zbytcích pradávného ohniště. Je fascinujícím dokladem umění tehdejšího člověka. Podle odborníků je stará až 29 tisíc let a je vůbec nejstarší uměleckou ukázkou pravěké keramiky na světě. Uložena je v sejfu Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, kde je uložena i kolekce uměleckých předmětů z údobí lovců mamutů (kultura pavlovien – 25 tisíc let let) i lovců sobů (kultura magdalénien – 13 tisíc let).

Soška venuše byla v posledních letech poměrně často vystavována, vždy ovšem jako součást prestižních světových projektů, kde dělala čest české kultuře (2009/10 – Miláno, Palác Castello Sforzesco, 2013 – Velká Británie, Britské muzeum – součást výstavy Umění doby ledové, 2014 – Praha, Brno, Opava – výstava Unikáty zemských muzeí, 2015 – Bratislava pokračování projektu Unikáty českých a slovenských múzeí).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Muzeum v Lužné u Rakovníka zahajuje turistickou sezónu

7:23 České dráhy: Muzeum v Lužné u Rakovníka zahajuje turistickou sezónu

Poslední dubnový víkend se poprvé v letošním roce otevře ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. Pro návštěvn…