ČD: Kniha o československé železnici „Historie státních drah 1918–2018“ pokřtěna v Bratislavě

16.09.2018 19:37 | Zprávy

Křtem nové knihy „Historie státních drah 1918–2018“ byla završena práce na publikaci ke stému výročí založení samostatné Československé republiky a Československých státních drah. Její vznik iniciovaly České dráhy jako nástupce bývalých státních drah v České republice a projekt podpořil také slovenský národní dopravce Železniční společnost Slovensko (ZSSK) a oba národní správci železniční infrastruktury Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a Železnice Slovenské republiky (ŽSR) i obě národní ministerstva dopravy a další instituce.

ČD: Kniha o československé železnici „Historie státních drah 1918–2018“ pokřtěna v Bratislavě
Foto: red
Popisek: ČD - logo

„Kulaté výročí sta let od vniku Československé republiky i Československých státních drah nás inspirovalo ke vniku nové reprezentativní publikace, která shrnuje vývoj železniční dopravy na území bývalého Československa a po roce 1992 v obou našich nástupnických republikách. Dobré vztahy a spolupráce železničářů i po roce 1992 se pozitivně odrazila v dohodě připravit tuto publikaci jako společnou česko-slovenskou. Je nutné poděkovat všem odborníkům, kteří se zapojili do přípravy obsahem a rozsahem jedinečné knihy, i všem partnerům, kteří vznik této publikace podpořili,“ zdůraznil Jiří Ješeta, ředitel Odboru obchodu osobní dopravy Českých drah.     

Kniha „Historie státních drah 1918–2018“ představuje komplexně historii železnice po vzniku Československa. V devíti kapitolách jsou chronologicky představena jednotlivá dějinná období společné historie i období, kdy se české a slovenské železnice vyvíjely samostatně, například v letech světové války nebo po roce 1992. Závěr knihy je věnován také perspektivám a vizím budoucího rozvoje v České i ve Slovenské republice. Jednotlivé kapitoly představují různé oblasti železnic, především infrastruktury a železničních vozidel. Čtenář najde na stránkách množství faktických údajů, přehledných grafů a tabulek, a také fotografií včetně dobových snímků z provozu železnice např. v meziválečném období nebo z období výstavby socialismu. Zcela unikátní je poprvé publikovaný Seznam ministrů, do jejichž kompetence železnice v období 1848–2018 spadala.

Křest knihy se uskutečnil dnes v Bratislavě v rámci mezinárodní konference „Kulatý stůl“ k rozvoji železniční dopravy mezi Českou a Slovensko republikou za účasti zástupců železničních podniků, státní správy a také samosprávy z obou republik. Knihu pokřtili ředitel Odboru obchodu osobní dopravy ČD Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb, předseda představenstva ZSSK Filip Hlubocký, náměstek generálního ředitele ŽSR pro provoz Igor Polák, ředitel oboru drážní a vodní dopravy MD ČR Jindřich Kušnír a ředitel sekce železniční dopravy a drah Ministerstva dopravy a výstavby SR Ján Farkaš.

Prodej nové knihy bude zahájen u vybraných knihkupců a v několika informačních centrech ČD v příštích týdnech. Cena publikace je 790 Kč. 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Labe: Další zlepšení plavebních podmínek na labské vodní cestě

22:03 Povodí Labe: Další zlepšení plavebních podmínek na labské vodní cestě

Povodí Labe soustavně pracuje na obnově plavebního provozu na labské vodní cestě, který byl omezen p…