Kompaktní disk vyvinuly v roce 1979 firmy Sony a Philips. Díky klesajícím cenám přehrávačů a disků nahradilo CD gramofonové desky a přineslo nový způsob uchování a reprodukce hudby. Kromě toho se CD začalo využívat ve světě počítačů jako obecné datové médium s kapacitou původně 656 MB. Vzhledem ke klesající ceně DVD a příslušných rekordérů začal být i CD- formát postupně vytlačován. DVD disk se stal jeho přímým pokračovatelem, který lidem oproti klasickému CD poskytl zhruba šestinásobnou kapacitu ukládání dat.
Vlivem digitalizace hudby a využívání flash disků jsou v současnosti CD a DVD používány čím dál méně. Dlouhodobý trend poklesu prodeje fyzických nosičů je znatelný například v hudebním průmyslu. Na základě autorských odměn lze odvodit množství prodaných nosičů. „Výběr autorských odměn přesně kopíruje prodej nosičů, ze kterého jsou následně vybírány odměny pro autory,“ vysvětlila Kateřina Růžičková, PR manažerka z občanského sdružení Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním. „V posledních letech jsme zaznamenali prudký pokles inkasa autorských odměn za prodej fyzických nosičů. V roce 2009 OSA vybral přes 53 milionů korun na autorských odměnách. O dva roky později zhruba o 10 milionů korun méně a v roce 2013 se autorské odměny dokonce snížily na 27 milionů korun,“ dodala Růžičková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva