„Jako energetici jistě máme také co ukázat, proto jsme se rozhodli připojit k této výzvě. Aktuálně máme v naší společnosti čtrnáct skupin, které pracují metodou práce pod napětím a nyní školíme patnáctou. Každá skupina s sebou vozí více jak 160 typů pomůcek PPN. Od téměř každého typu mají několik kusů a velikostí,“ vysvětluje Václav Žid, specialista PPN ČEZ Distribuce. „Ročně touto činností nahradíme více jak 3800 plánovaných odstávek „vypínaček“ elektřiny. Což ocení především samotní zákazníci. Ti vlastně vůbec netuší, že se vedení vysokého napětí udržuje či opravuje,“ dodává Žid.
Práce pod napětím na vysokém napětí se stala běžnou praxí při údržbě, opravách či rekonstrukcích venkovních vedení. Tyto činnosti provádí v ČEZ Distribuci již od roku 2000. Z důvodu zvýšení využívání PPN bylo v roce 2015 rozhodnuto o rozšíření počtu skupin PPN. Z původních jedenácti na konečných dvacet. Mezi nejčastěji prováděné činnosti patří provedení údržby úsekových odpínačů či jejich opravy, montáž i demontáž jednopólových odpojovačů, odpojení či připojení přípojek nebo rozpojení a spojení hlavního vedení, výměny izolátorů, instalace doplňkové ochrany ptactva, opravy vodičů a další.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva