V obou případech se jedná o vítanou pomoc při obsluze klientů. Každodenní využití elektromobilů neziskovými organizacemi pomůže otestování elektromobility v běžném provozu. Zároveň spojí šetrný přístup k životnímu prostředí s citlivým postojem k životu v mnohdy nelehkých situacích.
Fakt, že elektromobilita patří k současnosti a čím dál víc se prosazuje, dokazuje projekt Elektromobilita Skupiny ČEZ denně u řady partnerů. Nově k nim přibyly dvě neziskové organizace, které se starají o klienty v mnohdy svízelných životních situacích. Přitom právě v činnosti kolem počátku a konce života lidí je tolik důležitá flexibilita dopravy. Proto Skupina ČEZ nabídla Diakonii ČCE a Hospicovému občanskému sdružení Cesta domů možnost otestovat elektromobil v podmínkách terénní práce jejich pracovníků. „Elektromobily mají krom jiného výhod především nízké provozní náklady. Považuji to za stěžejní přínos pro neziskové organizace, které se mnohdy potýkají s problémy v oblasti financování,“ Pavel Cyrani, ředitel divize strategie ČEZ. Podobně se na elektromobilitu dívají i ve dvou zmíněných organizacích. „Pro nás je podstatné za klienty jezdit. Denně navštívíme 12 domovů, kde rodinám pomáháme zvládat péči o jejich malé děti s postižením. Najedeme tak běžně 500 kilometrů denně, ve čtyřech krajích ČR, z toho bezprostředně kolem Prahy zhruba 150 kilometrů. Úsporu na nákladech samozřejmě vítáme,“ říká Jakub Suchel, ředitel Diakonie ČCE v Praze – Stodůlkách. Souhlasně se k němu připojuje i Marek Uhlíř z Cesty domů: „Náš lékařský a sesterský tým se stará v nepřetržitém provozu o pacienty v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění, a to v jejich domácím prostředí. Doplnit vozový park na měsíc o elektromobil nám umožní otestovat jeho využití v provozu našeho typu zdravotnického zařízení.“ Hospic Cesta domů přitom ročně vykoná kolem 3000 návštěv u pacientů.
Mezi oběma neziskovými organizacemi tak panuje shoda na základním prvku jejich práce – dopravě za klienty, kteří je denně potřebují. Elektromobilita jim přitom dává jedinečnou možnost zároveň uspořit náklady na provoz. V Cestě domů už s tímto způsobem dopravy mají zkušenosti, protože používají elektrokola. „Projekt Elektromobilita Skupiny ČEZ je mimo jiné zaměřen na sběr zkušeností z provozu elektromobilů. Chceme zjistit, kde všude je tato doprava využitelná, co s sebou nese za požadavky a kde má případné slabiny. Denní péče s dojížděním za klienty je další oblastí, která má potenciál pro rozvoj této dopravy. Proto vítáme spolupráci s Diakonií i Cestou domů,“ dodává Pavel Cyrani.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ