ČEZ: Energetici investují do rozvodny v Lískovci téměř 400 milionů

03.11.2020 10:06

Společnost ČEZ Distribuce zahájila modernizaci strategické rozvodny Lískovec, která napájí nejen Frýdek-Místek a část Beskyd, ale také velké průmyslové firmy v regionu od Biocelu Paskov až po nové společnosti sídlící v mošnovské zóně. Obnova rozvodny, do které energetici investují 393 milionů korun, by měla být hotova v polovině roku 2023.

ČEZ: Energetici investují do rozvodny v Lískovci téměř 400 milionů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

„Stavba bude probíhat po etapách, musíme zachovat provoz rozvodny,“ vysvětlil Radim Černý, místopředseda představenstva ČEZ Distribuce, proč se práce protáhnou na tři roky, a zároveň upřesnil hlavní smysl rekonstrukce: „Nové parametry rozvodny nám umožní budoucí navýšení zkratové odolnosti až na 40 kA, což zlepší podmínky pro připojování zdrojů, které jsme dříve nemohli uspokojit, včetně rostoucího počtu domácích fotovoltaických elektráren,“ řekl Radim Černý.

Dalším důležitým důvodem již dlouho plánované rekonstrukce jsou zastaralé technologie i špatný stav více než 70 let staré stavební části rozvodny. Kvůli starému řídícímu systému musí být rozvodna jako jedna z mála ovládána přímo na místě a vyžaduje trvalou přítomnost obsluhy, zatímco ostatní rozvodny jsou napojeny na centrální dispečink. „Celý řídící systém se po modernizaci změní, což přinese snížení poruch a zvýšení bezpečnosti dodávek. Vše se navíc zjednoduší tím, že budeme rozvodnu řídit z centrálního dispečinku,“ dodal Radim Černý.

Rozvodna 110 kV v Lískovci byla uvedena do provozu v roce 1952. Spolu se sousední rozvodnou 220/110 kV provozovanou společností ČEPS tvoří jeden z nejdůležitějších energetických uzlů na severu Moravy.

ČEZ Distribuce, a. s. ze Skupiny ČEZ je držitelem licence na distribuci elektřiny a provozovatelem distribuční soustavy. Na území České republiky provozuje vedení v délce 163 680 km s 3,7 mil. odběrných míst. Společnost působí na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královehradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně v kraji Zlínském a Vysočina. Postupnou modernizací, plánovanou rekonstrukcí zařízení distribuční soustavy a proaktivním přístupem stabilně zvyšuje a zajišťuje kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plní rostoucí požadavky klientů. Cílenými investicemi do distribučního zařízení je umožňován další rozvoj české ekonomiky a vytvářen prostor investorům a tím i novým pracovním místům v regionech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Dvacítka TOP nejvýznamnějších plátců daně z příjmů právnických osob si převzala ocenění

10:06 Ministerstvo financí: Dvacítka TOP nejvýznamnějších plátců daně z příjmů právnických osob si převzala ocenění

Ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství v prostorách Břevnovského kláštera uspořádaly …