ČEZ: Kroužkování ptáčků nahradila prohlídka Temelína

26.04.2025 19:49 | Tisková zpráva

Původně na kroužkování ptáčků přijely do Jaderné elektrárny Temelín čtyři desítky dětí ze Základní školy Šindlovy Dvory. Nakonec kvůli silnému dešti si místo nasazování hliníkových kroužků na ptačí nohy samy nasadily speciální brýle a jihočeskou elektrárnu si prohlédly virtuálně. A došlo i na ptačí besedu s ornitologem.

ČEZ: Kroužkování ptáčků nahradila prohlídka Temelína
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Musíme přejít na náhradní variantu. Za tak silné deště se ptáčci nesmí odchytávat,“ zaznělo krátce poté, co malí školáci dorazili do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. „Při odchytu za tak silného deště bychom mohli ptáčkům ublížit. Proto je to dokonce zakázané,“ vysvětlil druhákům a čtvrťákům Jakub Vlček, ornitolog z Jihočeského ornitologického klubu.

Program tak přešel na mokrou variantu. Během ní malí školáci díky speciálním brýlím s virtuálním realitou nahlédli do nejzajímavějších a nejstřeženějších míst jihočeské jaderné elektrárny. Techniku pak příroda stejně vystřídala. Po virtuální návštěvě reaktoru ornitolog dětem vysvětlil, jaké ptačí druhy se u Temelína vyskytují, kde přezimují a jak jejich pohyb ornitologové sledují.

Anketa

Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?

9%
82%
hlasovalo: 8100 lidí

„Moc se mi to líbilo, naučila jsem se nové ptáky a dozvěděla spoustu informací,“ uvedl desetiletá Kačenka Schmiedová. „Mě zase hodně bavily ty brýle, byly fakt super,“ svěřil se její spolužák Alfréd Vranovský. 

Zámecký park v blízkosti temelínské elektrárny je mezi ornitology oblíbeným místem. Sledování zdejšího ptactva probíhá už šest let a dosud zde bylo zaznamenáno více než čtyřicet druhů. Elektrárna samotná přitom ptákům nijak nevadí. Naopak, některé druhy, například sokol stěhovavý, přítomnost technických staveb přilákala. Tento dravec zde poprvé zahnízdil v roce 2020 a od té doby zde energetici přivítali už pět mláďat. V širším okolí elektrárny ornitologové evidují více než stovku druhů ptáků. 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Chovatelka Zoo v supím ráji

22:33 Zoo Ostrava: Chovatelka Zoo v supím ráji

Tři dubnové týdny strávila chovatelka Zoo Ostrava Kateřina Nováčková na venkově ve Walesu. V malé ob…