ČEZ: Nad Temelínem létal dron

02.10.2019 14:38 | Zprávy

Téměř 14 hodin létal kolem jedné z pomocných budov Jaderné elektrárny Temelín speciální dron. Pomocí fotoaparátu s velmi vysokým rozlišením, infrakamery a laserového skeneru mapoval stav střechy a pláště budovy. Šlo vůbec o premiérové použití dronu při diagnostice v prostředí českých jaderných elektráren.

ČEZ: Nad Temelínem létal dron
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Prozkoumat budovu o celkové ploše 34 tisíc metrů čtverečních, tedy asi jako tři budějovická náměstí, a přitom najít i milimetrové odchylky. Takový byl úkol speciálního dronu, který nedávno létal nad jednou z pomocných v Jaderné elektrárně Temelín. „Jde o premiérové použití dronu u nás pro tyto účely. Zatím čekáme, jaké budou výsledky, do budoucna by to mohla být cesta pro kontroly stavebních objektů. Velkou výhodou toho způsobu kontroly je zmapování celého povrchu a to i těžko přístupných míst v relativně krátkém čase,“ uvedl Jan Kruml, ředitel JE Temelín.

Pomocí laseru dron sledoval stav povrchu pláště budovy, termokamera umožnila nahlédnout i pod fasádu. „Výstupy budou důležité i pro tak zvanou prediktivní údržbu. Tedy provedení údržby ještě předtím, než by došlo k nějakému problému. Elektrárně předáme 3D modely, ze kterých vyplyne, v jakém stavu plášť a střecha budovy jsou,“ upozornil Petr Lněnička, jednatel firmy Vertical Images.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci odhalili nelegální pálenici na Zlínsku

20:16 Celní správa: Celníci odhalili nelegální pálenici na Zlínsku

V rámci vyhledávací činnosti zaměřené na nelegální výrobu lihu provedli příslušníci celní správy dne…