ČEZ: Podzemní garáže Národního divadla nabízejí tři dobíjecí stanice pro elektromobily

28.01.2022 7:33 | Tisková zpráva

V Národním divadle můžou v jednu chvíli čerpat energii čtyři elektromobily. Původní dobíjecí stojan ČEZ fungoval v garážích první scény od roku 2014. V uplynulých letech společnosti skupiny ČEZ ESCO instalovaly v budovách Národního divadla moderní energetická řešení, která uspořila již více než 50 milionů tun emisí CO2.

ČEZ: Podzemní garáže Národního divadla nabízejí tři dobíjecí stanice pro elektromobily
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Pražské Národní divadlo pokračuje v zavádění prvků a technologií pro udržitelný provoz a dosahování energetických úspor. Nejnovějším počinem je vybavení modernizovaných podzemních garáží pod náměstím Václava Havla trojicí stojanů, které umožní návštěvníkům první české scény doplnit energii v bateriích jejich elektromobilů. Spolupráce Národního divadla s ČEZ ESCO již dříve prokázala, že provoz energetických úsporných řešení v historických budovách dokáže české první scéně přinést úspory ve výši desítek milionů korun.

„Národní divadlo se na své cestě k udržitelnému provozu stalo jedním ze symbolů pro spojení historické architektury s moderními energetickými úspornými postupy. Na naší střeše vyrábějí solární panely bezemisní elektřinu, provozní zázemí divadla využívá k chlazení vodu z Vltavy a inteligentní čidla umí nastavit optimální energetický provoz budovy podle počtu diváků. Úspory dosažené díky těmto opatřením už dávno překonaly investované prostředky, což je obzvlášť důležité v současné době rapidně rostoucích cen energií. Jako logické pokračování těchto kroků vnímáme vylepšení zázemí pro naše návštěvníky používající elektromobily,“ říká generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

„Národní divadlo jde už více než 10 let příkladem ostatním. Společně s námi vedení divadla připravilo výborný a mezinárodně oceňovaný projekt energetických úspor, který šetří miliony korun ročně. Dalším krokem energetické modernizace divadla je navýšení počtu dobíjecích stanic pro elektromobily,“ vyzdvihuje činy „Zlaté kapličky“ nad Vltavou generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Anketa

Máte důvěru v prof. Jiřího Berana?

91%
5%
hlasovalo: 23560 lidí

Trojice nových dobíjecích stanic v podzemních garážích Národního divadla nahradila jeden původní stojan, který zde spolehlivě sloužil osm let. Každá ze stanic má uzamykatelné zásuvky o výkonu 22 kW, které dokážou dobít většinu kapacity baterií elektrických aut během jednoho divadelního představení. Jejich ovládání je velice intuitivní, s řidiči komunikuje prostřednictvím displeje. Lidé se k dobíjení přihlašují buď pomocí mobilní aplikace nebo v případě zákazníků ČEZ díky RFID čipu.

Národní divadlo obnovilo provoz po požáru v roce 1883. Jeho spojení se Skupinou ČEZ na cestě k moderní energetice a energetickým úsporám se datuje od roku 2008, kdy společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO začala všechny budovy spadajících pod Národní divadlo osazovat chytrými technologickými prvky. Počáteční investice ve výši 75 mil. korun, už přinesla úspory energií za více než 100 milionů korun a uspořila 50 tisíc tun emisí CO2, což je ekvivalent tří týdnů provozu uhelného bloku o výkonu 100 MW, nebo roční provoz 14 000 osobních automobilů s dieselovým pohonem.

Zajímavosti z projektu pro Národní divadlo:

  • v podzemí historické budovy se nachází tepelné čerpadlo, které umí při napojení na vltavskou vodu podle potřeby topit nebo chladit
  • teplo vznikající na osluněných fasádách budov, které je nutné chladit, se využívá pro vytápění neosluněných částí budov
  • čidla CO2 sledují stupeň „vydýchání" vnitřního vzduchu a podle nich se automaticky nastavuje
  • výkon vzduchotechniky
  • teplo ze zahřátého oleje hydrauliky jevištní technologie se využívá k ohřevu teplé vody
  • roční úspora pitné vody představuje 10 naplněných olympijských bazénů
  • na střeše provozní budovy a Nové scény je citlivě umístěna fotovoltaická elektrárna, která je součástí hydroizolace střech, je vidět pouze shora a nijak tedy nenarušuje architekturu okolí
  • pro Národní divadlo byla mj. vyvinuta speciální aplikace modelující provoz pro následujících 24 hodin podle využití jevišť a zkušeben, předpovědi počasí a tepelné charakteristiky budov; touto cestou se dosáhlo další úspory v rozmezí 4 - 7 % z celkové spotřeby tepla
  • náklady na realizaci všech opatření byly pokryty z budoucích úspor energie, které mělo ND smluvně garantováno, což je základní princip energetických služeb se zárukou úspor (EPC)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Lokality českých jaderných elektráren prošly prověrkou

10:57 ČEZ: Lokality českých jaderných elektráren prošly prověrkou

Výběr lokalit pro stávající i nové jaderné bloky v České republice byl správný a odborníci při něm p…