ČEZ: První temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

13.05.2020 9:02

Odpoledne 11. května začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři jej odstavili kvůli výměně paliva 13. března. Odstávka trvala 59 dní a energetici během ní například vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali turbínu a bezpečnostní systémy. Kvůli koronaviru museli ještě před jejím začátkem upravovat harmonogram, ve finále ale termíny, i přes řadu ochranných opatření, dodrželi. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků.

ČEZ: První temelínský blok obnovil výrobu elektřiny
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Část zaměstnanců pracujících z domova, všichni v elektrárně povinně v rouškách, potřeba zajištění průjezdů hranic pro zahraniční dodavatele, měření teplot, všudypřítomná dezinfekce, změna směnového režimu. To jsou jen příklady toho, jak vypadala jedna z nejnáročnějších odstávek elektrárny Temelín v její dvacetileté historii.

„Rozhodnutí zásadně neměnit odstávku, tedy zajistit výměnu paliva a všechny kontroly i důležité činnosti v situaci s nejasným vývojem, kdy se stále zpřísňovala opatření proti koronaviru, bylo správné a pro ředitele elektrárny nesmírně těžké. Všichni pracovníci dokázali, že se chovají profesionálně a maximálně odpovědně,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

První blok začal elektřinu vyrábět v 16:13 hodin při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Aktuálně provozní personál elektrárny Temelín zvyšuje výkon bloku. Na 80 procentech proběhne další část testů, během kterých energetici ověřují rozložení výkonu reaktoru. „Pozorně sledujeme i další technologii, například turbogenerátor, kde byl během odstávky velký rozsah činností. A při jeho provozu rozhodují desetiny milimetrů. První dny nám tak ukáží, zda bude potřeba usazení turbogenerátoru ještě doladit,“ doplnil Jan Kruml.

V zahraničí se pandemie koronaviru v odstávkách některých elektráren projevila prodloužením prací. „Vždycky je pro nás klíčová bezpečnost a ochrana zdraví. Byli jsme připravení operativně upravovat rozsah prací i úroveň preventivních opatření. To nakonec nebylo nutné, i když jsme stále na případné změny připraveni,“ upřesňuje Bohdan Zronek.

Během odstávky energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů. (ZDE) K důležitým činnostem patřily kontroly bezpečnostních systémů, turbíny nebo kontrola tlakové nádoby reaktoru. Ta potvrdila, že tlaková nádoba reaktoru je ve velmi dobrém stavu a umožňuje bezpečný provoz další desítky let. (ZDE)

Hned několik týdnů zabrala výměna generátorového vypínače. Zařízení v hodnotě nižších stovek miliónů korun odděluje elektrárnu od okolní přenosové soustavy. Také na jeho stavu tak závisí dodávky elektřiny do přenosové soustavy. Výměna byla součástí pravidelné modernizace elektrárny. (ZDE)

Spolu s Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků. Začátek odstávky druhého temelínského bloku energetici plánují na 12. června.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

22:23 Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

Hotely na břehu Lipenské přehrady jsou na začátku sprna plné téměř ze 100 procent. Platí pravidlo, ž…