ČEZ: Recyklací baterií získali dvě stě kilo užitečného materiálu

02.03.2020 13:18

Celkem 331 kilogramů použitých baterií předala Jaderná elektrárna Temelín k recyklaci neziskové organizaci ECOBAT. Ta díky jejich recyklaci získala 215 kilogramů kovového materiálu pro další využití. Ročně je podle organizace ECOBAT v České republice vytříděno přibližně 1700 tun baterií.

ČEZ: Recyklací baterií získali dvě stě kilo užitečného materiálu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jakoby temelínští zaměstnanci odevzdali přes 14 tisíc běžných tužkových baterií. Takovou hmotnost, konkrétně 331 kilogramů, předala jihočeská jaderná elektrárna k recyklaci neziskové organizaci ECOBAT. Nejčastěji se v kontejnerech objevovaly tužkové baterie. Narazit šlo například i na staré baterie z mobilních telefonů. Za svůj přístup získala elektrárna od společnosti ECOBAT ekologický certifikát. V Temelíně je baterie možno odkládat do dvanácti speciálních kontejnerů. Ty zdarma rozdává právě nezisková organizace ECOBAT.

Podle představitelů ECOBATu lze recyklací získat řadu užitečných surovin. Jde například o zinek, olovo, kobalt, mangan nebo měď. Ty se pak dají různě použít například k výrobě kovových konstrukcí, akumulátorů, elektrických vodičů nebo střešních okapů. „Šetříme tím přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. Dalším důvodem je ochrana životního prostředí před znečištěním, protože pokud se použité baterie dostanou na skládky, uvolňují se z nich škodlivé látky, které ohrožují vodu, vzduch a půdu,“ vysvětlil Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT.

Jen v loňském roce bylo k recyklaci předáno 46 procent baterií, které se dostanou do oběhu. „Přestože množství odevzdaných baterií v České republice každoročně roste, za mnohými evropskými zeměmi stále zaostáváme. V Rakousku nebo Švédsku se daří zpětně odebírat více než 50 procent, v Belgii a ve Švýcarsku dokonce přes 70 procent všech baterií dodaných na trh,“ porovnává úspěšnost zpětného odběru Petr Kratochvíl.

Podle údajů společnosti ECOBAT se v průměru v českých domácnostech nachází 50 baterií. Značná část z nich jsou použité baterie. „Ty čekají na to, až je vrátíme k recyklaci. Problém tedy nespočívá jen v tom, že by občané zahazovali použité baterie do směsného odpadu, ale že použitým bateriím málokdo z nás věnuje alespoň minimální pozornost a ty se pak jen hromadí, místo aby se opět využily,“ vysvětlil Kratochvíl.

V Jihočeském kraji bylo loni předáno k recyklaci 95 tun baterií. Lidé použité baterie mohou dávat například do červených kontejnerů umístěných v obcích nebo v blízkosti nákupních center.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 2,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Klinika urgentní medicíny zajišťuje kromě péče o akutní pacienty i vzdělávání v tomto oboru

10:59 FN Hradec Králové: Klinika urgentní medicíny zajišťuje kromě péče o akutní pacienty i vzdělávání v tomto oboru

Klinika urgentní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové, která vznikla na začátku letošního roku…