ČEZ: Recyklací baterií získali dvě stě kilo užitečného materiálu

02.03.2020 13:18

Celkem 331 kilogramů použitých baterií předala Jaderná elektrárna Temelín k recyklaci neziskové organizaci ECOBAT. Ta díky jejich recyklaci získala 215 kilogramů kovového materiálu pro další využití. Ročně je podle organizace ECOBAT v České republice vytříděno přibližně 1700 tun baterií.

ČEZ: Recyklací baterií získali dvě stě kilo užitečného materiálu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jakoby temelínští zaměstnanci odevzdali přes 14 tisíc běžných tužkových baterií. Takovou hmotnost, konkrétně 331 kilogramů, předala jihočeská jaderná elektrárna k recyklaci neziskové organizaci ECOBAT. Nejčastěji se v kontejnerech objevovaly tužkové baterie. Narazit šlo například i na staré baterie z mobilních telefonů. Za svůj přístup získala elektrárna od společnosti ECOBAT ekologický certifikát. V Temelíně je baterie možno odkládat do dvanácti speciálních kontejnerů. Ty zdarma rozdává právě nezisková organizace ECOBAT.

Podle představitelů ECOBATu lze recyklací získat řadu užitečných surovin. Jde například o zinek, olovo, kobalt, mangan nebo měď. Ty se pak dají různě použít například k výrobě kovových konstrukcí, akumulátorů, elektrických vodičů nebo střešních okapů. „Šetříme tím přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. Dalším důvodem je ochrana životního prostředí před znečištěním, protože pokud se použité baterie dostanou na skládky, uvolňují se z nich škodlivé látky, které ohrožují vodu, vzduch a půdu,“ vysvětlil Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT.

Jen v loňském roce bylo k recyklaci předáno 46 procent baterií, které se dostanou do oběhu. „Přestože množství odevzdaných baterií v České republice každoročně roste, za mnohými evropskými zeměmi stále zaostáváme. V Rakousku nebo Švédsku se daří zpětně odebírat více než 50 procent, v Belgii a ve Švýcarsku dokonce přes 70 procent všech baterií dodaných na trh,“ porovnává úspěšnost zpětného odběru Petr Kratochvíl.

Podle údajů společnosti ECOBAT se v průměru v českých domácnostech nachází 50 baterií. Značná část z nich jsou použité baterie. „Ty čekají na to, až je vrátíme k recyklaci. Problém tedy nespočívá jen v tom, že by občané zahazovali použité baterie do směsného odpadu, ale že použitým bateriím málokdo z nás věnuje alespoň minimální pozornost a ty se pak jen hromadí, místo aby se opět využily,“ vysvětlil Kratochvíl.

V Jihočeském kraji bylo loni předáno k recyklaci 95 tun baterií. Lidé použité baterie mohou dávat například do červených kontejnerů umístěných v obcích nebo v blízkosti nákupních center.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 2,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APSS: Očkování stále zachraňuje životy po celém světě

7:23 APSS: Očkování stále zachraňuje životy po celém světě

Evropský týden očkování, European Immunization Week (EIW), který letos připadá na období 21.–27. dub…