ČEZ: Středočeské domácnosti spotřebují nejvíce elektřiny

20.06.2014 11:05

Čerstvě zveřejněné oficiální údaje o spotřebě elektřiny v ČR potvrzují, že i v roce 2013 byla ve středních Čechách nejvyšší spotřeba na hlavu a domácnost. Informace ČEZ Distribuce nasvědčuje tomu, že růst se v tomto kraji nezastaví. Na nejvyšší příčce je i v žebříčku nově připojovaných odběrných míst.

ČEZ: Středočeské domácnosti spotřebují nejvíce elektřiny
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spotřebují zdejší obyvatelé nejvíce elektřiny z celé ČR, téměř dvojnásobek toho, co lidé z ostatních krajů v zemi.  Zatímco průměrná spotřeba elektřiny domácnosti činila v roce 2013 3 367 kWh a například v Praze jen 2 544 kWh, ve středních Čechách se jednalo o plných 4 958 kWh.  V meziročním srovnání to ve středních Čechách představuje nárůst o 1,9%.

Statistické údaje o počtu nových odběrných míst potvrzují, že nárůst lze očekávat i do budoucnosti. Ve Středočeském kraji totiž lidé, podniky a instituce žádají o připojení  nejčastěji ze všech území zásobovaných ČEZ Distribuce.

Ve středních Čechách ČEZ Distribuce řešila v roce 2013 bezmála 25 tisíc žádostí o připojení nových zákazníků, což je se značným náskokem nejvíce v ČR. Kraj je na špičce nejen v absolutních číslech, roste nejrychlejším tempem, o 0,66%. Největší podíl mají nemovitosti určené k bydlení (přes19  tisíc ks – 1. místo v ČR), následují podnikatelské odběry (téměř 4 tisíce ks – 1. místo v ČR), střešní FVE a další elektrárny (půldruhého tisíce ks – 3. místo v ČR), rekreační odběry (bezmála 1500 ks – 1. místo v ČR) a konečně staveništní odběry (800 – 2. místo v ČR).

Další prvenství získal pro kraj okres  Praha-východ (4091 žádostí), který spolu s okresem Praha-západ (3829) obsadil nejvyšší pozice v žebříčku okresů podle celkového zájmu o připojení, i podle počtu nemovitostí pro stálé bydlení PV (2967) a PZ (2971).

Okres Praha-západ vede v počtu připojovaných rekreačních objektů (243), na čtvrtém místě je okres Příbram (195) a na šestém Benešov (182).

V počtu žádostí drobných podnikatelů se do první desítky dostaly okresy Praha východ (3. místo – 504 odběrů), Kladno (9. Místo – 364) a Mladá Boleslav (352). V žebříčku připojování větších firem pak šesté místo obsadila Praha-západ (43) a sedmé Praha-východ (41).

Co se týče žebříčku na úrovni měst, mezi nejlepších deset proniklo Kladno, které je deváté v počtu celkových požadovaných připojení (683), deváté je též v případě domácností (492). Dále je Kladno osmé v žebříčku podniků (134), Mladá Boleslav je v něm desátá (118).

„Jsme rádi, že dokážeme reagovat i na tak prudký rozvoj regionu, jaký zaznamenávají právě střední Čechy.  Na některých místech nás tento boom postavil před velmi náročné výzvy, například okres Praha-západ by už se nemohl rozvíjet, kdybychom na přelomu roku nezprovoznili novou transformovnu Chýně,“ uvedl Ladislav Ráliš, vedoucí odboru Rozvoj.

Středočeská města s největším počtem žádostí o připojení nových zákazníků

Kladno                   683

Kolín                       405

Mladá Boleslav     505

Příbram                  409

Beroun                   362

Brandýs                 335

Jesenice               304

Hostivice               280

Celkově tak do obnovy a rozvoje středních Čech ČEZ Distribuce investovala v roce 2013 více něž 1 mld. Kč.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

22:11 Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

Prohlášení o záměru rozvoje přeshraničního lesoparku s trasami pro horská kola mezi severočeskou Dol…