ČEZ: Třicetitunové oběžné kolo turbíny ze Slap vyrábělo bezemisní energii čtvrt století, nyní ho najdete v Třebenicích

25.10.2022 8:24 | Komerční článek

V pondělí 24.10. bylo ve středočeských Třebenicích za účasti starostky městyse Štěchovice Kateřiny Rožníčkové, ředitele organizační jednotky vodní elektrárny ČEZ Róberta Heczka a dalších hostů slavnostně pokřtěno nové turistické lákadlo na Povltavské stezce – artefakt v podobě dosloužilého oběžného kola druhého bloku slapské vodní elektrárny. Celý blok podobně jako další dvě soustrojí prošel v uplynulých měsících komplexní modernizací a momentálně už v něm bezemisní elektřinu vyrábí nové oběžné kolo.

ČEZ: Třicetitunové oběžné kolo turbíny ze Slap vyrábělo bezemisní energii čtvrt století, nyní ho najdete v Třebenicích
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Artefakt pokřtěný jako „Dvojka“ vystavený v Třebenicích nad slapskou hrází byl v provozu od roku 1995 a celkově odsloužil spolehlivě přes 72 tisíc provozních hodin. Přispěl k výrobě 2 631 627 MWh bezemisní elektrické energie, což by stačilo k pokrytí průměrné roční spotřeby asi 731 000 domácností. Oběžné kolo slapské turbíny o hmotnosti 31 tun a průměru 3,7 metru za plného provozu „zpracuje“ 100 kubíků vltavské vody za vteřinu, olympijský plavecký bazén by tak voda proteklá přes kolo naplnila asi za 31 vteřin.

„Přehrady a jejich elektrárny dnes už neoddělitelně patří k Vltavě a krajině kolem ní. Stejně tak do těchto míst patří části technologií, které dlouhá léta sloužily člověku. Při pohledu na ně může každý ocenit um těch, kteří tyto složité celky vyrábí i specialistů, kteří je pak bezpečně provozují,“ říká starostka městyse Štěchovice Kateřina Rožníčková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

478 015  tun CO2 ekvivalentu činil loni pokles přímých a nepřímých emisí Skupiny ČEZ

13:59 478 015 tun CO2 ekvivalentu činil loni pokles přímých a nepřímých emisí Skupiny ČEZ

Meziroční pokles o více než rči procenta znamená, že Skupina ČEZ dál pokračuje ve svých dekarbonizač…