ČEZ: Z vypouštěné vody vyrobila elektřinu pro malé město a ušetřila přes 1500 tun CO2

15.01.2021 14:16

Elektřinu pro malé město loni vyrobila vodní elektrárna Kořensko. Její turbínu přitom pohání voda, kterou Jaderná elektrárna Temelín vrací do Vltavy. Loni takto malá vodní elektrárna Kořensko vyrobila 2 101 MWh a ušetřila tak emise přes 1 500 tun CO2.

ČEZ: Z vypouštěné vody vyrobila elektřinu pro malé město a ušetřila přes 1500 tun CO2
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Elektřinu, kterou Kořensko vyrobí za rok, zvládne Temelín za hodinu. I tak ale vltavská malá vodní elektrárna ročně ušetří přes 1 500 tun CO2, které by jinak vypustily uhelné elektrárny. Roční výroba malé vodní elektrárny na Vltavě vystačí pro šest stovek domácností. Přitom ke svému provozu využívá odpadní vodu, kterou nedaleká jaderná elektrárna vrací při dodržení přísných ekologických limitů do Vltavy. „Podobná využití k provozu jaderné elektrárny patří. Vedle bezpečnosti je efektivita provozu klíčová a tady se počítá každá megawatta. Možností je několik, na jedné straně to může být společná výroba elektřiny a tepla, na druhé pak energetické využití „odpadní“ vody,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vltavskou vodu do areálu temelínské elektrárny dopravují čerpadla z Čerpací stanice Hněvkovice. O pár kilometrů dál ji do koryta nejdelší české řeky jihočeská jaderná elektrárna vrací právě prostřednictvím malé vodní elektrárny Kořensko. Ta svůj provoz zahájila v roce 1999 a dosud vyrobila 38 387 MWh elektřiny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Konference k podnikavosti přilákala 130 pedagogů a odborníků na vzdělávání

9:50 Jihomoravský kraj: Konference k podnikavosti přilákala 130 pedagogů a odborníků na vzdělávání

Podnikavost, jako klíčový parametr pro schopnost poradit si v rychle se měnícím světě, byla ústřední…