ČEZ: Životnost jaderných zařízení budou řešit společně Češi se Slováky

08.02.2022 15:02 | Tisková zpráva

Čeští a slovenští odborníci ještě zintenzivní spolupráci v oblasti řešení otázek životnosti jaderných zařízení nebo snižování objemu odpadů v jaderných elektrárnách. Vyplývá to z dnes uzavřeného Memoranda o spolupráci mezi společností ČEZ a státní slovenskou firmou JAVYS. Slovensko i Česká republika, stejně jako řada dalších zemí, deklarují, s ohledem na ochranu klimatu a stabilitu dodávek, zájem rozvíjet jadernou energetiku.

ČEZ: Životnost jaderných zařízení budou řešit společně Češi se Slováky
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Rozsáhlá výměna zkušeností a informací týkajících se činností a projektů především v oblasti snižování objemu odpadů v jaderných zařízeních nebo řízení a hodnocení životnosti zařízení. Takový je hlavní cíl nově uzavřeného memoranda o spolupráci mezi oběma jadernými společnostmi. V praxi by si měly především vyměňovat technická a provozní data a analýzy a případně pokračovat na konkrétních projektech.

„JAVYS je firmou, se kterou dlouhodobě spolupracujeme i v rámci společného podniku JESS (Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s.), a která má obrovské zkušenosti se zpracováním odpadů i s projekty hodnocení stavu důležitých zařízení v jaderných elektrárnách. To navazuje na řízení životnosti a zajištění dlouhodobého provozu. Proto je další posílení této spolupráce zcela logické,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Česká energetická firma směřuje k 60tiletému provozu obou bezemisních jaderných elektráren Dukovany a Temelín a předpoklady dlouhodobého provozu každoročně přehodnocuje. Klíčovou roli hraje jak důraz na bezpečnou bezemisní výrobu, tak také cena elektřiny a stav klíčových komponent.

„Posuzování stavu technologie patří mezi nejdůležitější otázky, které aktuálně většina provozovatelů řeší. Jde o zcela nezbytnou podmínku pro provoz jaderných elektráren, od které se odvíjí budoucí provoz. A vzhledem k plánům obou zemí jsme rádi, že dále rozšiřujeme naši spolupráci,“ doplňuje předseda představenstva JAVYS Pavol Štuller.

V obou případech se společnosti soustředí v souladu s přijatými závazky směřujícími k trvalé udržitelnosti i na snižování objemu odpadů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

7:02 Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

Ve Vsetíně se uskutečnilo slavnostní otevření společného odbavovacího terminálu pro železniční a aut…