ČEZ a Škoda Auto rozjíždějí spolupráci v dekarbonizaci energetiky a dopravy

15.06.2023 16:28 | Komerční článek

Obě společnosti chtějí dlouhodobě spolupracovat na inovativních řešeních pro dekarbonizaci, energetickou soběstačnost a bezpečnost, úspory i cirkulární ekonomiku. Cílem je aktivnější zapojení elektromobilů do pokročilého řízení sítí a chytrého dobíjení. ČEZ ESCO ve spolupráci se Škoda X budou vyrábět baterie pro energetiku z dosloužilých akumulátorů elektromobilů. První takové baterie v ČR budou v Rožnově a Ivančicích, další putují i k zákazníkům v zahraničí

ČEZ a Škoda Auto rozjíždějí spolupráci v dekarbonizaci energetiky a dopravy
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Systémy chytrého řízení energetických hospodářství pro obce, podniky i developerské projekty, řešení pro vytápění, osvětlení, střešní fotovoltaiku, bateriová úložiště i dobíjení elektromobilů. To je příspěvek k velké transformaci domácího autoprůmyslu a energetiky, který dnes představili lídři české elektromobility – společnosti ŠKODA AUTO a ČEZ. V rámci širší spolupráce v moderní energetice chtějí ŠKODA X a ČEZ ESCO, dceřiné společnosti obou koncernů, silněji zapojit elektroauta do služeb energetiky nebo najít nové uplatnění pro baterie z elektroaut. První baterie už putují k zákazníkům v Česku i zahraničí.

Aktivně podporujeme rozvoj dobíjecí infrastruktury a celého ekosystému elektromobility. Intenzivně řešíme například second-life využití a následnou recyklaci trakčních baterií elektromobilů. Baterie, která ve voze již dosloužila, má stále velký potenciál, například v úložišti elektrické energie. Jejím druhým životním cyklem budeme nejen snižovat uhlíkovou stopu, ale zároveň tak poskytneme zákazníkům možnost využít rychlého dobíjení i tam, kde to distribuční síť jinak neumožňuje. Jsme proto rádi, že můžeme na těchto řešeních spolupracovat se silnými partnery, jako je Skupina ČEZ,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škoda Auto.

Potřebujeme dekarbonizovat energetiku, dopravu i celý průmysl. ČEZ má cíl vybudovat 6000 MW obnovitelných zdrojů do roku 2030 a rozvíjet jadernou energetiku pro zajištění bezemisní elektřiny pro český průmysl. To je ale pouze první krok. Potřebujeme dekarbonizovat celé české hospodářství. Bude to vyžadovat inovace, chytré nápady i neotřelá řešení a spolupráci se silnými partnery z ostatních částí průmyslu. Moderní energetika se stále více prolíná s dopravou a partnerství se Škoda Auto nás posune o výrazný kus vpřed,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

První společné projekty už odstartovaly. V areálu firmy EP Rožnov vznikne inovativní energetické centrum, kde bude poprvé v Česku mimo jiné vyzkoušen systém vehicle-to-grid, tedy využití elektromobilů jako baterie pro stabilizaci distribuční sítě. Obě firmy předpokládají další koordinaci při testování technologií pro pokročilé systémy řízení dobíjení elektroaut a rozpracování možných modelů jejich zapojení v energetice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČEZ , Škoda auto , TZ

autor: komerční tisková zpráva

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II

7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II

Přesně před rokem se na obrazovkách TV Prima objevil nový dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi…