ČEZ očekává zvýšení výkonu Temelína, pomohly nové separátory

15.07.2021 12:39

Řádově o jednotky megawatt zvýšil ČEZ výkon prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Vyšší výkon mu umožňují nové separátory, které ČEZ na prvním temelínském bloku vyměnil během nedávno skončené odstávky. Přesné navýšení výkonu energetici sdělí až po výsledcích tzv. garančního měření ve druhé polovině prázdnin.

ČEZ očekává zvýšení výkonu Temelína, pomohly nové separátory
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Bezemisní elektřinu přibližně pro menší město. Takový výrobní potenciál očekává ČEZ od nových separátorů, které vyměnil během odstávky prvního bloku. Navíc vyšší temelínský výkon může nahradit uhelné elektrárny a ročně ušetřit několik tisíc tun CO2. Právě přechod na nízkouhlíkovou energetiku je hlavním motivem nové vize největšího českého energetického koncernu.

„Zlepšování efektivity bezemisních jaderných elektráren je součástí naší nové vize Čistá energie zítřka. Na obou našich jaderných elektrárnách jsme od jejich spuštění přidali výkon 568 MW, což už je výkon větší elektrárny. Aktuálně dohromady obě elektrárny ročně vyrábí přes 30 TWh, v následujících letech chceme zvýšit výrobu našich největších bezemisních zdrojů o další dvě terawatthodiny a směřovat k šedesátileté životnosti,“ zdůraznil Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.

Navýšení výkonu je výsledkem lepší účinnosti v nejaderné části elektrárny, kterou přinesly nové separátory. Výkon reaktoru zůstává stejný a nezvyšuje se ani spotřeba paliva.

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 17400 lidí

„Díky novým separátorům dokážeme lépe využít páru v nejaderné části elektrárny a v konečném důsledku získat na generátoru vyšší výkon, aniž bychom zvyšovali výkon reaktoru. Přesný přírůstek budeme znát až po vyhodnocení garančního měření, které nás teprve čeká,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Aktuálně je v provozu pět českých jaderných bloků. V Dukovanech energetici po výměně paliva a kontrolách připojili v úterý 13. 7. do přenosové sítě blok číslo 3. V Temelíně probíhá výměna paliva na bloku číslo 2.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS si připomněl 30 let své existence na slavnostní konferenci

19:23 ÚOHS si připomněl 30 let své existence na slavnostní konferenci

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes oslavil 30 let své existence slavnostní konferencí, která …