ČEZ oznámil zvýšení výkonu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín

05.08.2021 11:38

Přesně o čtyři elektrické megawatty (MWe) zvýšili technici v Jaderné elektrárně Temelín výkon prvního bloku. Vyšší výkon umožňují nové separátory, které ČEZ na prvním temelínském bloku vyměnil během odstávky skončené v závěru května. Nový výkon v těchto dnech potvrdilo tzv. garančního měření. Novou informaci už ČEZ zavedl i do burzovního systému Remit. Stejnou úpravou prošel loni už druhý blok. Nově je tak dosažitelný výkon temelínské elektrárny 2x 1086 MWe.

ČEZ oznámil zvýšení výkonu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Ročně ušetřit až 20 tisíc tun CO2. I takové jsou přínosy nového výkonu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. „Vyšší výkon nám umožní nahradit část výroby v uhelných elektrárnách. Je to v souladu s naší novou vizí Čistá energie zítřka, kdy uhelnou energetiku postupně nahradíme obnovitelnými zdroji a vyšším výkonem jaderných elektráren,“ zdůraznil Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.

Aktuálně ČEZ v jaderných elektrárnách ročně vyrábí přes 30 TWh. V následujících letech chce jejich bezemisní výrobu zvýšit o další dvě terawatthodiny a směřovat k šedesátileté životnosti.

Vyšší výkon při stejné spotřebě paliva

Vyšší výkon temelínského prvního bloku také znamená, že za hodinu je první blok schopen vyrobit o 4 MW více, tedy víc, než spotřebuje průměrná česká domácnost za celý rok. Z ročního pohledu je tak blok schopen bezemisní elektřinou pokrýt spotřebu většího českého města. „Navýšení výkonu je výsledkem lepší účinnosti v nejaderné části elektrárny, kterou přinesly nové separátory. Výkon reaktoru zůstává stejný a nezvyšuje se ani spotřeba paliva,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Nové separátory totiž umožňují lépe využít páru v nejaderné části elektrárny. Díky tomu pak může generátor dosáhnout vyšší výkon, aniž by se zvyšoval výkon reaktoru. (více info k výměně separátorů najdete zde: V Temelíně usadili na pozici obří separátory | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz))

Aktuálně je v provozu pět českých jaderných bloků. V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky, v Temelíně z důvodu výměny paliva pokračuje plánovaná odstávka druhého bloku.

Původní projektový výkon temelínské elektrárny začínal na 2x981 MWe. Během 21 let provozu pak ČEZ výkon Temelína postupně zvyšoval při zachování nebo zlepšení bezpečnostních parametrů. Například v roce 2013 posunul výkon každého temelínského bloku díky využití projektových rezerv o čtyři procenta, tedy o 40 MWe. V letech 2014 a 2015 pak nové nízkotlaké rotory turbín přinesly další dvě procenta, což pro každý blok znamenalo dalších cca 20 MWe na výkonu. Před dvěma roky přineslo další 4 MWe odvodnění vysokotlakých dílů u turbín na obou blocích. Poslední navýšení, konkrétně 8 MWe, přidaly nové separátory. Od začátku provozu v roce 2000 činí celkový výkonový přírůstek jihočeské elektrárny 210 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Přiznávání náhrady nákladů oprávněných při zastavování tzv. bezvýsledných exekucí

19:15 Ministerstvo spravedlnosti: Přiznávání náhrady nákladů oprávněných při zastavování tzv. bezvýsledných exekucí

Ministerstvo spravedlnosti vydalo nové metodické stanovisko, které se týká problematiky přiznávání n…