ČEZ spustila preventivní antigenní testování, pomůže hlavně kritické infrastruktuře

20.11.2020 10:40

Ke stovkám standardních PCR testů přidává ČEZ navíc ještě antigenní testování. Zaměří se především na pracovníky v provozech, které jsou nezbytné pro fungování České republiky. Jako první se nové testování rozjelo na jaderných elektrárnách, následovat budou klasické elektrárny, distribuce a trading.

ČEZ spustila preventivní antigenní testování, pomůže hlavně kritické infrastruktuře
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Pilotní antigenní testy provedl ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany již minulý týden, od tohoto týdne jsou pak k dispozici vybraným klíčovým zaměstnancům jako doplňkové preventivní opatření na obou jaderných elektrárnách. V následujících týdnech se rozšíří i pro pracovníky v dalších provozech – v uhelných elektrárnách, distribuci a tradingu. Cílem je ještě více snížit riziko nákazy, proto budou testováni i dodavatelé.

„Antigenní testování zavádíme jako doplněk současných PCR testů. Přistupujeme k nim jako k preventivnímu screeningu vybraných zaměstnanců, případně pracovníků našich dodavatelů, pohybujících se v provozech kritické infrastruktury. PCR testy budeme samozřejmě i nadále využívat v případech, že zaměstnanec měl rizikový kontakt, nebo pro potvrzení pozitivního antigenního testu,“ vysvětluje členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková.

„Jednou z nejnáročnějších akcí každé jaderné elektrárny je odstávka: všechny činnosti jsou rozplánované doslova na minuty a stovky lidí, včetně stovek externích dodavatelů, musejí postupovat vzájemně koordinovaně. Antigenní testy, které bude možné pravidelně a rychle využít pro celé týmy, nám pomohou ihned zachytit případné nakažené pracovníky, takže ochráníme ostatní na pracovišti,“ uvedl ředitel jaderné divize Bohdan Zronek. Již minulý týden při pilotní zkoušce odhalily antigenní testy dva pozitivní případy, které následně potvrdil i PCR test.

Výhodou antigenních testů je především rychlost vyhodnocení: výsledky poskytnou do 30 minut, zatímco vyhodnocení PCR testy trvá až desítky hodin. V některých regionech jsou navíc odběrová místa zahlcená na několik dní dopředu. ČEZ proto v rámci PCR testů spolupracuje s poskytovateli zdravotních služeb na zajištění přednostního testování v odběrném místě, nebo v některých případech využívá mobilní odběr, který dorazí přímo do elektrárny.

Také antigenní testy se provádějí prostřednictvím nasmlouvaných poskytovatelů zdravotních služeb. Na jaderných elektrárnách počítá ČEZ dohromady s cca 120 testy týdně kvůli probíhajícím odstávkám. Po rozšíření i do dalších provozů očekává čísla do 500 osob týdně. Časový limit zatím stanoven není, bude záležet, a to platí i pro celkový počet testů, na dalším vývoji epidemiologické situace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

22:30 ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

Pracovníci ÚZSVM v Jindřichově Hradci úspěšně vyřešili pozůstalost po ženě z Jindřichohradecka.