ČHMÚ: Bude možné se na 1. máje políbit pod rozkvetlou třešní?

28.04.2019 12:36 | Zprávy

Vlivem vyšších teplot rostlinám dříve nastupují různé vegetační fáze. Podle pozorování našich fenologů začínají rostliny i o několik týdnů časněji svojí vegetační aktivitu. Pro leckterou rostlinu, především strom či keř, je fáze kvetení tak energeticky náročná, že ji vynechá a začne se rovnou olisťovat. V ČHMÚ souvisle pozorujeme růstové fáze mnoha druhů rostlin. Jako příklad si uvedeme třešeň ptačí. Otázkou je, bude nám třešeň 1. května ještě někde kvést?

ČHMÚ: Bude možné se na 1. máje políbit pod rozkvetlou třešní?
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

Průměrně nám začíná rašení nových listových pupenů u třešně ptačí na začátku dubna (v polohách okolo 300 m n. m.), počátek kvetení spadá do termínu 19. – 23. dubna a konec kvetení mezi 4. – 5. května. Již nyní můžeme říct, že čas kvetení těsně míjí 1. května, den, kdy si zamilovaní pod rozkvetlou třešní dávají polibek. Je to tedy spíše políbení ženy, aby si udržela krásu, plodnost a svému milému neuschla. Dříve se k tomu přidávala koupel v potoce, a to s vidinou omlazení. Možná nás čekají léta koupání v potoce pod odkvetlými třešněmi. V současné chvíli jsou třešně již ve fázi konce kvetení.

Fenoložka Lenka Hájková přidává tento komentář (citace z 25. 4. 2019): „Pokud bude ještě tyto dva dny teplo a vítr, a pak se jen na chvíli ochladí, tak většina třešní bude na 1. máje odkvetlá (zejména v nížinách a velmi pravděpodobně i ve středních polohách).“

Něco málo z historie „třesně“

Třešeň ptačí (Cerasus avium L.) jako rostlinný druh je u nás domácí, nicméně veškeré její pěstované kultivary mají genetický původ v Persii, kde jsou prvně doloženy v 8. st. př. n. l. Odtud se dostaly nejdříve do Řecka a později je konzul Lucius Licinius Lucullus dovezl do Říma, odkud se velmi rychle rozšířily do celé Evropy. K nám se sice tyto prastaré formy dostaly již v počátcích slovanského osídlení, avšak první sady s ušlechtilými odrůdami byly zakládány až v 16. století. Největšími pěstiteli třešní jsou Turecko, Írán a USA. Kromě plodů se také využívá dřevo, které je pravidelně rostlé a hodí se především na dýhy a na výrobu nábytku. Od nepaměti symbolizovala třešeň panenství. V Dánsku se věřilo, že v třešňových stromech přebývají lesní démoni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Česká energetika potřebuje strategii s důrazem na zajištění energetické bezpečnosti

13:33 HK ČR: Česká energetika potřebuje strategii s důrazem na zajištění energetické bezpečnosti

Klíčové výzvy české energetiky, budoucnost teplárenství bez uhlí, transformace regionálních zdrojů n…