ČHMÚ: Hodnocení dopadů ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021

24.06.2022 15:16 | Tisková zpráva

Dnes, rok od výskytu ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021, vychází mezinárodní hodnotící zpráva, která do detailu shrnuje informace získané průzkumem v terénu a další upřesněné poznatky o samotném tornádu včetně podrobného pohledu na jednotlivé úseky postupu tornáda.

ČHMÚ: Hodnocení dopadů ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

Vybraná zjištění nové mezinárodní zprávy

Loňské tornádo na Moravě, které dosáhlo intenzity IF4 (dle nové mezinárodní Fujitovy stupnice), bylo v mnoha ohledech mimořádné. Na místo se hned druhý den vypravilo několik průzkumných týmů, jejichž úkolem byla co nejpodrobnější dokumentace zejména těch nejsilněji zasažených míst. Jelikož byly zasaženy velmi silně i zastavěné oblasti, bylo s ohledem na rychlé odklízení škod nutné zapojení lidí z více institucí a zemí. Na dokumentaci se tak podíleli odborníci z více meteorologických služeb, Evropské laboratoře pro výzkum silných bouří, soukromých společností a univerzit, ale i spolupracující amatérští meteorologové, bez jejichž pomoci by některé klíčové škody unikly naší pozornosti.

Na základě získaných materiálů, zahrnujících velké množství leteckých snímků a tisíce snímků z pozemního průzkumu, bylo po dlouhých měsících práce možné sestavit podrobnější mapy zasažené oblasti, ale i srovnávací řezy kolmo na pohyb tornáda ve vybraných místech.

„Tornádem zasažené území mělo plochu téměř 22 km2, z toho přes 6 km2 tvoří území, na kterém zjištěné škody odpovídají intenzitě alespoň IF2- (silné tornádo). Maximální šířkou pásu škod cca. 2,8 km na začátku trasy u Břeclavi jde o jedno z rekordních tornád nejen v rámci Evropy, ale řadí se k těm významným i ve světovém kontextu. Za loňský rok šlo ve světovém srovnání o jedno z pouhých 4 takto silných tornád v rámci světa. Bohužel nás toto tornádo v loňském roce zařadilo na smutnou třetí příčku počtu obětí tornád ve světě hned za USA a Čínu,“ připojuje podrobnosti spoluautor studie David Rýva z radarového oddělení ČHMÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zástupce ombudsmana usiluje o lepší péči a podporu pacientů s chronickým únavovým syndromem

16:17 Zástupce ombudsmana usiluje o lepší péči a podporu pacientů s chronickým únavovým syndromem

Zásadní omezení v každodenním fungování, dlouhé čekání na diagnózu, k tomu nedostatečné povědomí zdr…