ČIŽP: Za kácení podél přítoku Hodslavského potoka padly pokuty

24.02.2019 22:33

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích uložili dvě pokuty v celkové výši 175 tisíc korun za kácení podél přítoku Hodslavského potoka v Lipně nad Vltavou. Firmy CONDUCO a.s. a 1. Písecká lesní a dřevařská a.s. tím způsobily škodlivý zásah do významného krajinného prvku.

ČIŽP: Za kácení podél přítoku Hodslavského potoka padly pokuty
Foto: ČIŽP
Popisek: Česká inspekce životního prostředí, ČIŽP
reklama

Inspektoři provedli na místě kontrolu v červnu roku 2018. „Zjistili, že došlo k vykácení břehových porostů v úseku dlouhém asi 250 metrů podél hlavního přítoku Hodslavského potoka, aniž by byly zachovány kosterní břehové dřeviny, jak bylo určeno v závazném stanovisku ke kácení vydaném Městským úřadem Český Krumlov,“ uvedl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP České Budějovice.

Společnost CONDUCO, která kácení zadala a vydávala k němu pokyny, za to dostala pokutu 100 tisíc korun. Společnosti 1. Písecká lesní a dřevařská, která kácení provedla na základě objednávky firmy CONDUCO, uložili inspektoři pokutu 75 tisíc korun.

Údolní nivy a vodní toky jsou podle zákona o ochraně přírody a krajiny chráněny před poškozováním a ničením. Význam dřevin rostoucích v těchto místech spočívá například v jejich krajinářské a protierozní hodnotě. V neposlední řadě slouží břehové porosty jako migrační koridory pro zvěř a poskytují potravu i úkryty volně žijícím živočichům. „Plošným odstraněním břehových porostů dojde k úbytku živočichů i rostlin kvůli zmenšení úkrytových a potravních možností. Změní se také zastínění a tím i teplota v toku,“ popsal důsledky pokácení Jiráček.

Ani jedna z pokutovaných společností se neodvolala, sankce je pravomocná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Unikátní kamenný most přes plavební komoru v Hoříně se poprvé oficiálně zdvihl

13:20 Ředitelství vodních cest: Unikátní kamenný most přes plavební komoru v Hoříně se poprvé oficiálně zdvihl

Ve čtvrtek 15. dubna byl poprvé uskutečněn oficiální zdvih jedinečného kamenného mostu přes velkou p…