ČKAIT: Stanovisko k reakci náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Scheinherra

02.07.2019 16:17 | Zprávy

ČKAIT pořádala tiskovou konferenci k rekonstrukci Libeňského mostu dne 26. 6. 2019. Kromě mnoha dalších práv a povinností má ČKAIT ze zákona i povinnost spolupůsobit při ochraně veřejných zájmů v oblasti výstavby, architektury a územního plánování. Do toho problematika Libeňského mostu samozřejmě patří.

ČKAIT: Stanovisko k reakci náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Scheinherra
Foto: CKAIT
Popisek: ČKAIT, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků

Zástupcem ČKAIT byl na tiskové konferenci místopředseda výboru oblasti Praha a střední Čechy Ing. Milan Komínek (oblast má cca 15 tisíc členů). Garantem TK byl prof. Jan L. Vítek (Fakulta stavební ČVUT). Dalšími přednášejícími byli doc. Lukáš Vráblík, pedagog z Fakulty stavební ČVUT, Ing. Milan Kalný, viceprezident České asociace konzultačních inženýrů (CACE). Předsedu ČKAIT Ing. Pavla Křečka, který musel být na Radě vlády pro rekodifikaci stavebního práva, zastupoval Ing. Václav Mach, čestný předseda ČKAIT. Jelikož ČKAIT reprezentuje odborníky z projektových firem, ze sféry dodavatelů staveb, výzkumných a vzdělávacích organizací, jde jen velmi obtížně mluvit o závislosti.

Hlavním účelem tiskové konference bylo upozornit na to, že Rada hl. m. Prahy (Rada HMP) schválila návrh řešení, který byl vytvořen jako studie Kloknerova ústavu ČVUT (KÚ ČVUT). Kloknerův ústav je organizace s minimální zkušeností s projektováním složitých stavebních komplexů, kterým Libeňský most (soumostí) bezesporu je.

Studie nebyla nikomu představena, nebyla diskutována v odborných kruzích, ale naopak byla ihned rychle odsouhlasena politiky ve vedení města. I projekty objemově 100krát menší se běžně nechávají oponovat, zejména pokud mají být investicí ze státních prostředků, tedy z peněz daňových poplatníků. Schválením řešení podle studie KÚ ČVUT byla zásadně ohrožena platnost stavebních povolení na rekonstrukci Libeňského soumostí v celé délce 1 200 m, jehož příprava a projednávání trvalo téměř 15 let. Rada HMP se vypsáním výběrového řízení na nový projekt rekonstrukce Libeňského mostu (pouze most přes Vltavu v délce 300 m) včetně projednání všech podstatných odchylek od platných stavebních povolení, který má vycházet z teoretického návrhu Kloknerova ústavu tak snaží přenést zodpovědnost za předložené řešení na budoucího projektanta. Znovu je nutné připomenout, že Kloknerův ústav je sice špičková instituce na diagnostiku staveb, ale s projektováním mostů nemá relevantní zkušenosti.

Návrh KÚ ČVUT se opírá o stanovisko významného švýcarského profesora, které však nikdo neviděl, a který ani podle současných předpisů nemůže, stejně jako KÚ ČVUT, za dílo převzít žádnou zodpovědnost. Pokud expertní posouzení zahraničního profesora existuje, nechť je též zveřejněno a podrobeno odbornému posouzení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ nechá filmové fanoušky nahlédnout třeba do elektráren

17:44 ČEZ nechá filmové fanoušky nahlédnout třeba do elektráren

Interaktivní prohlídky elektráren, soutěže, půjčovna kol a další aktivity budou součástí 59. ročníku…