ČMKBK: Ceny klesly, objemy obchodů na energetické burze byly v 1. čtvrtletí rekordní

15.04.2019 9:34

Letošní první čtvrtletí bylo na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) zatím nejúspěšnějším začátkem roku od otevření trhu s energiemi pro konečné odběratele.

ČMKBK: Ceny klesly, objemy obchodů na energetické burze byly v 1. čtvrtletí rekordní
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Za první tři měsíce zde bylo uzavřeno 1588 kontraktů na dodávku 1 095 882 megawatthodin elektřiny a plynu v hodnotě 989,4 milionu korun. Ve srovnání s dosud rekordním 1. čtvrtletím 2016 stoupl počet kontraktů o 25 procent, objem obchodů v MWh o 60 procent a finanční vyjádření o více než 200 procent.

„Firmy i organizace veřejného a státního sektoru sledují na ČMKBK vývoj cen energií. Kdo využívá tento trh dlouhodobě, tak se už naučil pružně reagovat na cenový vývoj a řada subjektů se rozhodla využít poklesu cen elektřiny a plynu v prvních měsících roku k nákupu,“ uvedl mluvčí ČMKBK Martin Soukup.

Cenový vývoj elektřiny a plynu na ČMKB v 1. čtvrtletí roku 2019

U silové elektřiny byl začátek roku ve znamení cenového poklesu pod úroveň uzavíracích cen roku 2018. Po přechodném zvýšení ceny ročních kontraktů v polovině března následoval znovu pokles. Cenový průměr ročních kontraktů v 1. čtvrtletí dosáhl v nízkém napětí hodnoty 1336 CZK/MWh a proti závěrečným dvěma měsícům roku 2018 byl nižší o 9,2 procenta. V případě vysokého napětí dosáhl letošní čtvrtletní průměr hodnoty 1354 CZK/MWh, což znamená pokles o 10,4 procenta.

Zemní plyn zahájil letošní obchodování výrazně pod uzavírací cenou předchozího roku. V březnu se pokles ceny ročních kontraktů dále prohloubil, se závěrečným kurzem 1. čtvrtletí 516 CZK/MWh v maloodběru a 508 CZK/MWh ve velkoodběru. Čtvrtletní cenový průměr dosáhl v maloodběru hodnoty 524 CZK/MWh (velkoodběr 513 CZK/MWh), což je proti závěrečným měsícům roku 2018 pokles o 17,9 procenta (ve velkoodběru o 18,6 procenta).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Muzeum MHD zahajuje již 27. sezonu a očekává jubilejního návštěvníka

16:04 DPP: Muzeum MHD zahajuje již 27. sezonu a očekává jubilejního návštěvníka

Už tento pátek 19. dubna 2019 si přijdou na své všichni zájemci o prohlídku historických dopravních …