ČOI: Počty podvodů s ojetými vozidly neklesají

13.05.2017 18:30

Česká obchodní inspekce pravidelně kontroluje nabídku a prodej použitých motorových vozidel. V roce 2016 provedla 123 kontrol a porušení právních předpisů zjistila při 74 kontrolách, což představuje více než 60 %. To je téměř o 4 % zjištění více než v roce 2015 (56,5%).

ČOI: Počty podvodů s ojetými vozidly neklesají
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

Prodejci často používali nekalé obchodní praktiky, kdy informace o vozidlech neodpovídaly skutečnému stavu vozidla. ČOI uskutečnila některé vybrané kontroly společně se soudními znalci a na základě vypracovaných znaleckých posudků se podařilo odhalit i případ, kdy stav kilometrů vozidla byl snížen nejméně o 120 844 km. „Prodej ojetých vozidel je stále problematický a dochází při něm k používání nekalých obchodních praktik. Vozidla jsou ve velkém množství nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snaží vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady. Dále je často spotřebitel, mylně nebo vůbec, informován o podstatných údajích, které jsou pro něj důležité při koupi ojetého motorového vozidla. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup použitého vozidla, tak si pečlivě zkontrolujte jeho technický stav, stáří, počet najetých kilometrů, počet majitelů, včetně podmínek pro případnou reklamaci,“ řekl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce každoročně provádí kontroly v oblasti nabídky a prodeje použitých motorových vozidel. V roce 2016 uskutečnila 123 kontrol, které byly především zaměřené na poskytování pravdivých informací o stavu ojetého vozidla, zejména o počtu najetých kilometrů. Dále kontrolovala povinné poskytování informací při uzavírání kupních smluv, to znamená, o počtu majitelů, zda bylo vozidlo havarováno apod. Kontrolní akce autobazary v roce 2016 probíhala v období od 1. 4. 2016 do 30. 11. 2016

Porušení právních předpisů bylo zjištěno při 74 kontrolách, což představuje 60,2 %.

Kontroly prodejců ojetých motorových vozidel – rok 2016

 

Inspektorát

Počet kontrol

Kontroly se zjištěním

Zjištěná porušení v %

 
 

Středočeský a Hl. město Praha

14

11

78,6%

 

Jihočeský a Vysočina

24

15

62,5%

 

Plzeňský a Karlovarský

10

7

70,0%

 

Ústecký a Liberecký

25

7

28,0%

 

Královéhradecký a Pardubický

9

7

77,8%

 

Jihomoravský a Zlínský

26

18

69,2%

 

Moravskoslezský a Olomoucký

15

9

60,0%

 

Celkem

123

74

60,2%

 

Zjištěné nedostatky

Porušení jednotlivých ustanovení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele bylo zjištěno v 86 případech, z toho:

 • ve 34 případech došlo porušení zákazu používání nekalých obchodních praktik, jednalo se o porušení ustanovení §§ 4, 5, 5a, kdy bylo zjištěno klamavé konání, klamavé opomenutí nebo jiné jednání mající charakter nekalé obchodní praktiky, způsobilé podstatně narušit ekonomické chování spotřebitele.
 • v 18 případech prodávající neinformoval o rozsahu a podmínkách uplatnění práva na reklamaci (§ 13)
 • v 16 případech nebyl spotřebitel informován o ceně prodávaných výrobků (§ 12)
 • v 9 případech prodejce porušil informační povinnosti (§ 9 odst. 1)
 • v 8 případech bylo porušeno ustanovení, které upravuje přijímání a vyřizování reklamací (§ 19)
 • v 1 případě bylo porušeno ustanovení, které se týká povinnosti vydat spotřebiteli na jeho žádost doklad o zakoupení výrobku, včetně veškerých zákonem stanovených náležitostí (§ 16)

Porušení zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru:

 • ve 2 případech se jednalo o porušení ustanovení § 17 odst. 1, týkající se povinnosti zprostředkovatele spotřebitelského úvěru uvádět v reklamě a dokumentaci určené pro spotřebitele rozsah svých oprávnění, zejména, že vykonává zprostředkovatelskou činnost výhradně pro jednoho nebo více věřitelů nebo že tuto činnost nevykonává pro žádného věřitele

Porušení zákona č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě:

 • v 1 jednom případě bylo zjištěno porušení ustanovení o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, kdy byl porušen zákaz prodeje ve vybraných svátcích také v zastavárnách, provozovnách určených k obchodování s použitým zbožím a to bez ohledu na velikost prodejní nebo výkupní plochy (§ 2)

V rámci kontrolní akce byl také proveden monitoring a vytipování ojetých motorových vozidel. Celkem 40 vozidel bylo posuzováno v součinnosti se soudními znalci. Na vozidla, u kterých vzniklo podezření, že informace o stavu kilometrů, případně i jiné informace (provedení oprav) o vozidle neodpovídají skutečnosti, byly vypracovány znalecké posudky.

Z těchto posudků vyplynulo:

 • u 29 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že spotřebitel neobdržel informace o skutečném stavu vozidla
 • u 21 posuzovaných vozidel byl uváděn nižší stav počtu najetých kilometrů oproti stavu skutečnému
 • u 10 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že byly prováděny rozsáhlejší opravy, např. po havárii, kdy spotřebitel nebyl s touto skutečností předem seznámen

Inspektoři ČOI při kontrolní činnosti zaznamenali některé mimořádné případy klamání spotřebitele, které se týkaly vozidel se značným rozdílem v počtu deklarovaných a skutečně ujetých kilometrů.

Jednalo se například o vozidlo Škoda Octavia 1,9 TDi 77 kW, které bylo kontrolováno Inspektorátem Jihomoravského a Zlínského kraje.  V nabídce byl uveden stav tachometru 188 000 km, dle ukazatele na palubní desce bylo ujeto 188 384 km (k 25. 8. 2016). Ze znaleckého posudku vyplynulo, že na tomto vozidle došlo k provedení opravy již v únoru 2012 při stavu 309 228 km. Stav kilometrů byl snížen nejméně o 120 844 km.

K dalšímu závažnému zjištění patří uvedení nepravdivého stavu o počtu najetých kilometrů při kontrole Inspektorátu Královéhradeckého a Pardubického kraje. Vozidlo Škoda Octavia 1,9 TDi Tour mělo v době kontroly (22. 8. 2016) na ukazateli palubní desky uveden stav 150 533 km. Soudním znalcem bylo ohledáním a lustrací vozidla v informačních systémech zjištěno, že stav vozidla neodpovídá uváděnému počtu ujetých kilometrů a že k 21. 10. 2013 byl u vozidla evidován stav 249 687 km. Rozdíl v počtu najetých kilometrů činí minimálně 99 154 km.

Uložená opatření 

V roce 2016 bylo uloženo 63 pokut v celkové hodnotě 1 348 000 Kč. 

Závěr

Kontrolní akce ČOI byla zaměřena na poskytování podstatných informací, které mohly mít vliv na rozhodování spotřebitele při uzavírání kupní smlouvy na ojeté vozidlo. Za podstatné lze považovat zejména informace o stáří vozidla, jeho stavu, původu, počtu najetých kilometrů a počtu majitelů. Inspektoři monitorovali nabídku vozidel a svou pozornost pak zaměřili především na vozidla, u kterých  existovaly indicie, že informace, které jsou spotřebiteli poskytovány, se neshodují se skutečným stavem vozidla.

Kontrolní akce ČOI byla prováděna ve spolupráci se soudními znalci. Výsledky znaleckých posudků ve většině případů potvrdily závažné nedostatky při nabídce a prodeji ojetých motorových vozidel. Vzhledem k těmto skutečnostem bude ČOI v kontrolách zaměřených na autobazary pokračovat i v roce 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasiči vysvobodili z vozů dvě děti. Nenechávejte je v uzamčeném autě samotné

21:44 Hasiči vysvobodili z vozů dvě děti. Nenechávejte je v uzamčeném autě samotné

Na základě dvou aktuálních případů z pondělního rána důrazně upozorňujeme, aby řidiči v horkých dnec…