ČPZP loni zaplatila za péči o rodičky 230 milionů Kč, o 39 mil. meziročně více

04.05.2021 10:40

Na lékařskou péči o maminky po porodu vynakládají zdravotní pojišťovny čím dál více prostředků. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za péči o své pojištěnky, které v loňském roce porodily, uhradila porodnicím částku přesahující 230 milionů Kč. Proti roku 2019 jde o nárůst přibližně o 39 milionů Kč, přičemž počet celkových porodů meziročně mírně poklesl o 217.

ČPZP loni zaplatila za péči o rodičky 230 milionů Kč, o 39 mil. meziročně více
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

„Zatímco v roce 2019 jsme zaznamenali 15 136 porodů, o rok později nám bylo vykázáno 14 919 porodů.  Náklady na samotné porody naopak stouply ze 73,6 milionu v roce 2019 na 91,8 milionu Kč o rok později. Zbylé prostředky vynaložené na zdravotní péči o rodičky zahrnují náklady například na jejich hospitalizace, anestezii a léky,“ upřesnila tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Na prevenci těhotných, maminek a jejich miminek vynaložila ČPZP za pět let 96 mil. Kč

Zdravotní pojišťovny v České republice hradí těhotným ženám veškerou potřebnou péči a vyšetření. Vedle toho mohou budoucí maminky a ženy po porodu čerpat příspěvky v rámci preventivních programů, nabízených pojišťovnou. Třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR eviduje rostoucí zájem o tyto příspěvky. Za posledních pět let ČPZP přispěla těhotným a maminkám téměř 96 miliony Kč. Vyplacených příspěvků bylo více než 111 tisíc.

Příspěvky pro maminky a jejich miminka ve výši 4 000 Kč

„Kromě plně hrazené potřebné péče a vyšetření mohou těhotné ženy a maminky pojištěné u ČPZP čerpat pro sebe a svá miminka zajímavé příspěvky z preventivních programů. Jejich názvy jsou Manažerka mateřství, Žena po porodu, Zdravé dítě a novinka letošního roku Chůva 24. Díky tomu mohou maminky využít částku až 4 000 Kč například na vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, na kurzy cvičení pro těhotné, pomůcky na kojení a krmení dětí, kosmetické přípravky k péči o dítě, nebo třeba na chůvičky, popřípadě monitory dechu. Příspěvky mohou naše klientky čerpat i prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví v mobilu, a to bez nutnosti navštívit pobočku,“ upřesňuje mluvčí Elenka Mazurová.

K nejžádanějším programům patří program Manažerka mateřství, který – na rozdíl od některých dalších programů – nebyl ani vlivem pandemie koronaviru postižen menším zájmem o čerpání. Během uplynulých pěti let se o tento příspěvek přihlásilo celkem 53 769 pojištěnek ČPZP, které vyčerpaly 62,5 milionu Kč z fondu prevence. Z toho za rok 2020 to bylo 12 281 pojištěnek a toto čerpání představovalo částku 15,6 milionů Kč.

Jaká vyšetření jsou těhotným hrazena z veřejného pojištění?

Při první návštěvě hradí zdravotní pojišťovna kompletní anamnézu, vystavení těhotenské průkazky, určení hmotnosti, změření krevního tlaku, chemickou analýzu moči, vyšetření gynekologem a provedení ultrazvuku, dále odběr krve na stanovení krevního obrazu, krevní skupiny a Rh faktoru, protilátky proti erytrocytům, HIV, žloutence typu B a syfilis.

Při každé další těhotenské poradně pak pojišťovna hradí anamnézu, vyšetření, moč, krevní tlak, hmotnost a detekci vitality plodu. Ve 20. až 22. týdnu těhotenství hradí screeningové ultrazvukové vyšetření, ve 24. až 28. týdnu má těhotná nárok na úhradu orálního glukózového tolerančního testu, který se používá k diagnostice cukrovky. Následuje screeningové ultrazvukové vyšetření v 28. až 30. týdnu, opět krevní obraz, hrazeno je i monitorování plodu pomocí kardiotokografu jednou týdně, které je však doporučeno od 40. týdne těhotenství. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je těhotné uhrazen i odběr kultivace na Streptokoka skupiny B z pochvy, a to mezi 35. až 38. týdnem těhotenství.

Narození dítěte je třeba oznámit zdravotní pojišťovně

Dítě je po narození pojištěné tam, kde jeho matka. Narození dítěte musí jeho zákonný zástupce oznámit zdravotní pojišťovně do osmi dnů. Novorozence je možno zaregistrovat buď přímo na pobočce ČPZP, nebo prostřednictvím online formuláře na stránkách www.cpzp.cz. K registraci na pobočce je nutné doložit rodný list dítěte. Zdravotní průkaz EHIC zašle ČPZP do 14 dní po oznámení o narození dítěte.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: V Polsku i Německu je africký mor prasat na postupu, opět se přiblížil k české hranici

10:57 SVS: V Polsku i Německu je africký mor prasat na postupu, opět se přiblížil k české hranici

V sousedním Polsku i Německu je dále na postupu Africký mor prasat (AMP). Nejbližší výskyt AMP od če…