ČSSZ: Poplatek za výplaty důchodů v hotovosti zvyšuje Česká pošta od 1. 9. na 35 Kč

23.08.2023 13:07 | Tisková zpráva

Jak jsme již dříve informovali, výplata důchodu v hotovosti prostřednictvím České pošty je zpoplatněna a od 1. 9. 2023 zaplatí klient za každou splátku důchodu částku 35 Kč namísto původních 29 Kč. Jedná se o zvlášť stanovenou cenu, mimo standardní sazebník České pošty. O tento poplatek je pak ponížena vyplácená částka důchodu. ČSSZ doporučuje zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet, díky čemuž klienti ušetří a důchod jim bude vyplácen bezhotovostně. Jedná se o bezpečný a operativnější způsob výplaty, který využívá stále více klientů.

ČSSZ: Poplatek za výplaty důchodů v hotovosti zvyšuje Česká pošta od 1. 9. na 35 Kč
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení

V červenci 2023 si nechalo důchod vyplatit na bankovní účet téměř 2 170 000 klientů a výplat v hotovosti využilo téměř 627 tisíc klientů.

Zvýšení poplatku za výplatu důchodu v hotovosti se nevztahuje na poživatele důchodů, jimž byl důchod přiznán před 1. 1. 2010 a od 31. 12. 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod (např. vdovský a nově je přiznáván po 31. 12. 2009 důchod starobní), jelikož výdaje za hotovostní výplatu důchodu v tomto případě hradí ČSSZ. U důchodů přiznaných od 1. 1. 2010 hradí náklady příjemce důchodu, kdy je částka odečtena z důchodu.

Pokud nechcete platit poplatky za hotovostní výplatu důchodu, je možné si zažádat o změnu způsobu výplaty na bezhotovostní zasílání na bankovní účet. Pro změnu způsobu výplaty je potřeba vyplnit tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu. Vyplněný, vlastnoručně podepsaný a bankou potvrzený tiskopis můžete podat u kterékoliv OSSZ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.