ČSÚ: Česká ekonomika rostla rychleji než EU

23. 9. 2016 15:19

Česká ekonomika stabilně rostla i v prvním pololetí letošního roku. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 2,8 %. Jde o silnější růst, než vykázala EU jako celek.

ČSÚ: Česká ekonomika rostla rychleji než EU
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hrubý domácí produkt i hrubá přidaná hodnota vzrostly ve 2. čtvrtletí shodně o 0,9 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční růst HDP činil 2,6 % a HPH 2,7 %. „Ekonomice se dařilo díky mimořádně úspěšnému zahraničnímu obchodu a spotřebě domácností. Na rozdíl od investic, které výrazně podpořily růst v loňském roce,“ komentuje vývoj hospodářství Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Pokračující meziroční růst spotřeby domácností byl podpořen rostoucí průměrnou mzdou, rekordní zaměstnaností i přetrvávající vysokou spotřebitelskou důvěrou. V případě tvorby kapitálu se na rozdíl od 1. čtvrtletí naplno projevil úbytek dotací z fondů EU, což vedlo zejména k poklesu investic do ostatních budov a staveb. „Stavebnictví ve 2. čtvrtletí meziročně pokleslo o 5,5 %. Naopak zpracovatelský průmysl se držel v dobré kondici. Hrubá přidaná hodnota se zvýšila i ve všech hlavních odvětvích služeb,“ doplňuje analytik ČSÚ Jiří Kamenický.

Tuzemské ekonomice se ve 2. čtvrtletí dařilo lépe než EU28. Unijní růst byl meziročně na úrovni 1,8 %, což je o 0,8 procentního bodu horší výsledek než v případě samotného Česka. I z pohledu mezičtvrtletního tempa byl růst národního hospodářství rychlejší, a to o 0,5 p.b. „Česká ekonomika se tak dál drží mezi třetinou nejrychleji rostoucích členských států. Významněji rostla meziročně ve 2. čtvrtletí například ekonomika Rumunska, Slovenska nebo Španělska,“ uvádí Jaroslav Sixta, ředitel sekce makroekonomických statistik ČSÚ.

Růst spotřebitelských cen byl nepatrný, 0,2 %. Přes ceny zahraničního obchodu pronikaly do české ekonomiky deflační tlaky. V prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb z úvěrů na bydlení však zrychlovaly svou dynamiku růstu ceny bytů, zejména prodávaných mezi domácnostmi.

Více informací naleznete v právě vydané analýze s názvem Vývoj ekonomiky České republiky v 1. pololetí 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj má nejlepší chemiky ze čtyř krajů

7:36 Pardubický kraj má nejlepší chemiky ze čtyř krajů

Slavnostní vyhlášení výsledků 12. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemi…