ČSÚ: Cestovnímu ruchu dominuje práce v pohostinství a hotelích

27.02.2015 14:05 | Zprávy

V roce 2013 zaměstnávalo odvětví cestovního ruchu 231,3 tisíce osob, což bylo meziročně o 0,8 % více. Z toho necelých 81 % tvořili zaměstnanci a více než 19 % sebezaměstnané osoby. Vyplývá to z aktuálních dat Modulu zaměstnanosti cestovního ruchu České republiky, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

ČSÚ: Cestovnímu ruchu dominuje práce v pohostinství a hotelích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo v restauraci, ilustrační foto

V odvětví cestovního ruchu bylo v roce 2013 zaměstnáno 186,9 tisíc zaměstnanců a 44,3 tisíc sebezaměstnaných osob. Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,5 % (v případě zaměstnanců 4,4 % a u sebezaměstnaných osob 5,5 %). V oborech charakteristických pro cestovní ruch pracovalo 72,5 % osob. Jednalo se především o služby ubytovacích zařízení, pohostinství, odvětví osobní dopravy, cestovní kanceláře, kulturní, sportovní a jiné rekreační služby. „Ve stravovacích a pohostinských zařízeních našlo díky cestovnímu ruchu uplatnění více než 70 tisíc osob, v ubytovacích službách téměř 40 tisíc a v cestovních kancelářích a agenturách necelých 13 tisíc osob,“ uvedl Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

V cestovním ruchu pracovalo o 14,1 tisíc více žen než mužů. 83 % zaměstnaných osob mělo středoškolské a každý desátý vysokoškolské vzdělání. Nejpočetnější skupinou podle věkové struktury byly lidé ve věku 25 až 34 let, tvořili 30 %. Z celkového počtu osob pracovala v cestovním ruchu 4 % nerezidentů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

cestovní ruch , ČSÚ , zaměstnanost

autor: Český statistický úřad

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní

16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní

Správa železnic dnes oznámila, že skončil výběr všech odborných poradců pro PPP projekt vysokorychlo…