ČSÚ: Meziroční růst tržeb nepotravinářského zboží pokračoval

09.10.2020 9:52

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v srpnu zvýšily reálně o 1,6 %, bez očištění stagnovaly. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,3 %.

ČSÚ: Meziroční růst tržeb nepotravinářského zboží pokračoval
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

 Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v srpnu reálně o 0,3 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 % a za potraviny o 0,8 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,2 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 1,6 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 3,0 % a za potraviny o 0,5 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 0,2 %. V srpnu 2020 bylo o jeden pracovní den méně než v srpnu 2019.

Bez očištění maloobchodní tržby meziročně stagnovaly i přesto, že prodej nepotravinářského zboží zaznamenal růst o 1,3 %. Naopak tržby za potraviny klesly o 1,1 % a za pohonné hmoty o 1,6 %.

Nejvíce se zvýšily tržby internetových obchodů a zásilkových služeb2) (o 14,0 %). Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 4,6 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 1,6 %), s výrobky pro domácnost (o 1,5 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 1,3 %). Naopak nižší tržby vykázaly specializované prodejny s oděvy a obuví (o 5,3 %). Pokles tržeb zaznamenaly také prodejny potravin, a to jak nespecializované s převahou potravin (o 0,9 %), tak i specializované (o 4,5 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 101,1 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, oděvů a obuvi, výrobků pro domácnost, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak klesly ceny počítačového a komunikačního zařízení a pohonných hmot.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) vzrostly reálně meziměsíčně o 4,9 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 6,4 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 9,4 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 8,9 % a za opravy motorových vozidel o 11,3 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

Poznámky:

Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc červenec 2020 byla revidována, za srpen 2020 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2020 budou publikovány v březnu 2021.

Upozorňujeme, že vzhledem ke změně způsobu tvorby odhadů nešetřené části souboru může dojít k vyšší revizi dříve publikovaných dat.
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vrtulníkáři z Náměšti se vrátili ze cvičení Mountain Flight ve Francii

22:54 Armáda ČR: Vrtulníkáři z Náměšti se vrátili ze cvičení Mountain Flight ve Francii

Dva týdny trénovali vojáci ve francouzských Pyrenejích létání ve vysokohorském terénu. Již po třinác…