V roce 2012 dosáhl průměrný čistý peněžní příjem domácnosti v přepočtu na osobu 149,7 tis. Kč, tedy o 2,3 tis. Kč více než v roce 2011. Z hlediska postavení osoby v čele domácnosti se zvýšily příjmy všem skupinám, s výjimkou domácností nezaměstnaných. Na první pohled nepatrné změny v daňovém systému (zrušení tzv. „povodňové daně“, zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti) příznivě ovlivnily příjmy pracujících osob. Navzdory tomu čisté příjmy domácností zaměstnanců s vyšším vzděláním ve srovnání s předchozím rokem takřka stagnovaly a v roce 2012 činily 176,5 tis. Kč. U domácností zaměstnanců s nižším vzděláním se čisté příjmy meziročně zvýšily o více než dvě procenta na částku 130,3 tis. Kč v průměru na osobu za rok 2012. Díky valorizaci důchodů rostly podobným tempem i průměrné příjmy domácností nepracujících důchodců, které v roce 2012 dosáhly 138,3 tis. Kč.
„Poprvé od roku 2008 meziročně vzrostly příjmy domácností samostatně činných. I jim pomohly daňové změny, díky nimž jejich čistý příjem rostl rychleji než příjem hrubý,“ říká Jaromír Kalmus, vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ. Jejich čisté roční příjmy činily v roce 2012 v průměru na osobu 162,4 tis. Kč, čímž se dostaly zhruba na úroveň z roku 2009.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český statistický úřad