ČSÚ se dlouhodobě těší důvěře veřejnosti

05.02.2014 14:54

Český statistický úřad (ČSÚ) je veřejností vnímán jako odborná a užitečná instituce. Informace, které zveřejňuje, považuje většina lidí za důvěryhodné, přesné a politicky neutrální. Celkově ČSÚ důvěřují více než tři pětiny občanů. Vyplývá to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

ČSÚ se dlouhodobě těší důvěře veřejnosti
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

ČSÚ se u veřejnosti daří dlouhodobě udržovat poměrně vysokou, a to více než třípětinovou důvěru (62 %). Nedůvěru vyjádřila pouze pětina dotázaných. Důvěra v ČSÚ se významně zvyšuje se stupněm nejvyššího dokončeného vzdělání či lepšícím se hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti a je relativně vyšší mezi ženami (67 %) než mezi muži (56 %).

S informacemi ČSÚ se česká veřejnost nejčastěji setkává v médiích. Pětina dotázaných informace ČSÚ někdy aktivně vyhledávala, většinou prostřednictvím internetu. „Pozitivním rysem je, že většina dotázaných považuje informace poskytované Českým statistickým úřadem za nezávislé, nestranné a snadno dostupné,“ komentuje výzkum předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. „Svědčí to o správném postupu při naplňování vizí a strategií úřadu a zajištění státní statistické služby“, dodává.

V povědomí veřejnosti je práce úřadu spojena především se sčítáním lidu, domů a bytů (95 % dotázaných), zjišťováním počtu obyvatel (91 %) a zpracováním výsledků voleb (77 %). Výrazná většina občanů si ČSÚ spojuje i se sledováním a publikováním údajů o ekonomickém vývoji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český statistický úřad

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti zjednodušuje proces likvidace právnických osob

22:11 Ministerstvo spravedlnosti zjednodušuje proces likvidace právnických osob

Vláda dnes na svém zasedání schválila novelu nařízení o Obchodním věstníku, jejímž cílem je administ…