ČT vystoupila proti nepravdivým informacím o zrušení pořadu Nedej se

18.12.2012 18:40

Česká televize se ohrazuje proti nepravdivým informacím o zrušení pořadu Nedej se a proti iracionální kampani, která na základě těchto mylných informací vznikla.

ČT vystoupila proti nepravdivým informacím o zrušení pořadu Nedej se
Foto: ČT
Popisek: Nové logo České televize

Není pravda, že Česká televize definitivně ruší pořad Nedej se a že se kritickému pohledu na ekologii ve svém vysílání nebude věnovat. Je tomu právě naopak. Vědoma si důležitosti tématu ochrany životního prostředí, chce mu Česká televize poskytnout ve svém vysílání ještě větší prostor než doposud, včetně investigativní roviny. Prostřednictvím nového formátu chce oslovit i nové autory, kteří se problematikou ekologie zabývají.

„O zrušení formátu Nedej se nikdy nebyla řeč. Sám jsem naopak na Programové radě podporoval rozšíření stopáže a změnu formátu tak, abychom ještě více podpořili snahu kritického pohledu na ekologické otázky. O to více nechápu jednání některých tvůrců a dalších osobností uměleckého a politického života, kteří se připojili k této iracionální kampani protestující proti problému, který nevznikl,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Se všemi tvůrci vždy vedeme otevřenou diskuzi, debatujeme o cílech a vyjasňujeme si, jak je naplnit. Stejně tak tomu bylo i v tomto případě,“ dodává Petr Dvořák.   

Téma ekologie chce Česká televize na svých obrazovkách určitě zachovat. Doposud ho divákům nabízela v podobě dvou publicistických magazínů odlišné dramaturgie s názvy Nedej se a Přidej se. Tento roztříštěný formát, který Česká televize vysílá beze změny už mnoho let, ale neodpovídal současným potřebám moderně a efektivně fungující televize veřejné služby. Místo dvou dramaturgicky odlišných magazínů na téma ekologie přinese Česká televize jeden ucelený půlhodinový formát, který na větším prostoru bude moci nabídnout ekologické otázky ve větším společenském kontextu.  

V rámci nového konceptu, jehož spoluautorem je současný dramaturg pořadu Nedej se Pavel Bezouška, chtějí tvůrci pořadu zachovat investigativní rovinu současného magazínu, kdy pátrají po nepravostech, odhalují kauzy v oblasti ekologie a kriticky nahlížejí na porušování zákonů, osobních a skupinových zájmů, které člověka a přírodu poškozují. „Jsem přesvědčen o tom, že díky možnostem a časovému rozsahu půlhodinového kritického dokumentu se lze soustředěně a do hloubky věnovat konkrétním problémům z oblasti ekologie,“ říká kreativní producent ČT Petr Kubica, který nový formát připravuje. Rozhodovat o něm bude Programová rada České televize v rámci svého dlouhodobě plánovaného zítřejšího programu.

Nový formát se chce ve větší míře otevřít spolupráci i s dalšími autory. Současně chce být otevřený spolupráci se všemi, kteří se ekologické problematice dosud věnovali. Zachovává významnou roli veřejnoprávní televize, kdy řada námětů vychází přímo od diváků. Nadále počítá se zavedenou spoluprací s odborníky z Akademie věd ČR, univerzit a občanských sdružení:

Prof. MUDr. Radim J. Šrám, DrSc. – Ústav experimentální medicíny AV ČR
 Prof. Michal V. Marek – Centrum výzkumu globální změny AV ČR v Brně
 Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. – Ostravská univerzita
 Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc. – geochemik, ekolog, publicista
 RNDr. Ladislav, Miko PhD. – Generální ředitelství pro životní prostředí Evropské komise
 RNDr. Jitka Seitlová – zástupkyně ombudsmana
 Občanská sdružení – Veronika, Kosénka, Duha, Arnika
 a další.

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Česká televize

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize je nejdůvěryhodnějším zpravodajským médiem v zemi

14:32 Česká televize je nejdůvěryhodnějším zpravodajským médiem v zemi

Česká televize vyšla z nejnovějšího výzkumu zaměřujícího se na média a sociální sítě jako nejdůvěryh…