ČTÚ: Česká pošta od ledna zdraží některé své služby

24.12.2019 19:19

Česká pošta od ledna 2020 zdraží některé své základní služby. Informuje o tom dnes vydaná monitorovací zpráva. O tři koruny podraží vnitrostátní doporučená psaní všech hmotnostních stupňů a všechna vnitrostátní cenná psaní.

ČTÚ: Česká pošta od ledna zdraží některé své služby
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ
reklama

Dražší budou od ledna příštího roku i poštovní poukázky, včetně dobírkových. Poukázky s urychlenou výplatou typu D při poukazované částce do 1000 Kč zdraží o 14 Kč, všechny ostatní poukázky o 3 Kč.

Od 1. února 2020 Česká pošta zavede dvourychlostní doručování listovních zásilek. Odesílatelé si budou moci zvolit, zda má jejich psaní být doručováno v tzv. prioritním režimu‚ též D+1) následující pracovní den po podání, nebo v tzv. ekonomickém režimu za stávající cenu. Prioritní zásilky tak podraží o 7 Kč; budou muset mít vylepenu známku se symbolem „A“ nebo o celkové hodnotě 26 Kč a být viditelně označené „D+1“. Psaní se známkou se symbolem „B“ nebo za současnou cenu 19 Kč bude doručováno zpravidla dva pracovní dny po podání.

Ve Sbírce zákonů byla uveřejněna novela zákona o elektronických komunikacích, č. 311/2019 Sb. Norma účinná od dubna 2020 podstatně zrychluje proces změny operátora a snižuje smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou. Nově se zavádí princip tzv. one stop shopu, v rámci kterého se účastník obrátí na nového (přejímajícího) operátora, a ten za něj již sám vyřídí vše potřebné. Nová pravidla se ve smyslu nálezu Ústavního soudu sp. zn. IV. ÚS 2986/19 budou vztahovat na všechny smlouvy, tedy i na ty uzavřené před nabytím účinnosti novely. Monitorovací zpráva podrobně rozebírá všechny podstatné změny, ke kterým dochází.

Monitorovací zpráva je ke stažení zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Vydejte se ke studánkách i na cesty s příběhem a získejte klubové dárky

16:34 Lesy ČR: Vydejte se ke studánkách i na cesty s příběhem a získejte klubové dárky

U stovek studánek a historických lesních cest rozmisťují v těchto dnech státní lesníci z Lesů ČR po …