ČTÚ se vypořádal s připomínkami operátorů k principům chystané aukce v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz

19. 3. 2019 18:05

Český telekomunikační úřad zveřejnil rámcovou pozici k připomínkám, které obdržel k aktualizované verzi základních principů aukce v pásmu 700 MHz a 3,5 GHz. Veřejnost měla možnost zasílat připomínky od 2. ledna.

ČTÚ se vypořádal s připomínkami operátorů k principům chystané aukce v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

S ohledem na deklarované cíle výběrového řízení (podpora prohloubení konkurence, efektivní využití spektra a vytvoření podmínek pro budoucí rozvoj sítí 5. generace) ČTÚ vypořádal připomínky došlé od deseti subjektů. Ty neobsahovaly natolik zásadní argumenty, které by vedly ČTÚ k přehodnocení zamýšlených základních opatření k dosažení uvedených cílů. Především z pohledu podpory hospodářské soutěže ČTÚ i nadále považuje za odůvodněné přímé vyhrazení spektra. I k dalšímu opatření na podporu prohloubení konkurence, kterým je závazek národního roamingu, obdržel ČTÚ řadu (často protichůdných) připomínek. Úřad jej má i nadále za odůvodněný a přiměřený. Podmínky národního roamingu budou stanoveny s cílem poskytnout novému operátorovi možnost poskytovat srovnatelný rozsah a kvalitu služeb v porovnání se stávajícími poskytovateli, a na druhé straně jej bodu motivovat k budování vlastní infrastruktury. ČTÚ současně potvrdí platnost závazku velkoobchodní nabídky z předcházející aukce kmitočtů pro 4G sítě.

S ohledem na obdržené připomínky směřující k opatřením na podporu rozvoje budoucích sítí 5. generace, bude ČTÚ modifikovat zamýšlená kritéria jak pro využití kmitočtů v pásmu 700 MHz, tak i v případě kmitočtů pásma 3,5 GHz. Cílem je zajistit rozvoj a budoucí dostupnost 5G sítí, při efektivním využívání přidělených kmitočtů a zohlednění míry nezbytných investic na straně budoucích držitelů přídělů. Na základě připomínek úřad zváží i změnu v nastavení principů tak, aby bylo zajištěno pokrytí míst, kde v současné době nejsou dostupné služby LTE.

ČTÚ připravil a v závěru roku 2018 předal Ministerstvu průmyslu a obchodu k předložení na jednání vlády návrh materiálu s informací o návrhu podmínek připravovaného výběrového řízení. Následně, po jeho projednání vládou, je ČTÚ připraven formálně zahájit proces přípravy výběrového řízení, a to provedením veřejné konzultace podle zákona o elektronických komunikacích. Současně bude zamýšlené podmínky konzultovat s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i orgány Evropské komise.

Záměrem ČTÚ i nadále zůstává provést výběrové řízení (aukci) do konce letošního roku. To umožní využívání nabízených kmitočtů pro budování sítí bezprostředně po uvolnění pásma 700 MHz, nyní užívaného pro zemské digitální televizní vysílání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

22:49 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

Další z řady setkání takzvaných individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských…