ČVUT: CIIRC jednal s delegací z Tchaj-wanu o spolupráci v oblasti technologií a umělé inteligence

26.10.2021 17:56 | Tisková zpráva

V pondělí 25. října navštívili Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického (CIIRC ČVUT) zástupci firem a podnikatelských asociací z Tchaj-wanu. Cílem jednání bylo navázat spolupráci především v oblastech umělé inteligence, elektroniky a vývoje pokročilých strojů, a to jak na úrovni vědecko-výzkumné a průmyslové kooperace, tak na úrovni spolupráce průmyslových asociací.

ČVUT: CIIRC jednal s delegací z Tchaj-wanu o spolupráci v oblasti technologií a umělé inteligence
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Setkání na CIIRC ČVUT organizovalo Národní centrum Průmyslu 4.0, které zajistilo prohlídku Testbedu pro Průmysl 4.0 a v rámci česko-německého centra RICAIP umožnilo sdílet poznatky v oblasti digitalizace výroby, např. řešení Siemens Digital Enterprise.

„Dlouhodobou strategií CIIRCu je rozvoj mezinárodní spolupráce. Našimi partnery jsou nejen evropské asociace, výzkumné organizace či podniky, ale spolupracujeme také s organizacemi z Japonska či Koreje, kde je technický výzkum a vývoj na špičkové úrovni. Těší nás, že se podařilo navázat i na dřívější jednání právě s firmami z Tchaj-wanu, jejichž návštěva byla v minulých letech z důvodu covidové situace vynuceně zrušena,” říká Ondřej Velek, ředitel CIIRC ČVUT.

Mezi návštěvníky delegace byl Institut pro informační průmysl, Centrum výzkumu a vývoje přesných strojů, Tchai-wanská elektrotechnická asociace TEEMA a společnosti Taiwan AI Labs, Airoha Technology Corp. a CyCraft. Kromě sdílení poznatků možností digitalizace výroby byla hlavní pozornost zaměřena na předávání zkušeností ohledně technologického transferu výzkumu do praxe a zapojení do mezinárodních projektů.

Anketa

Myslíte, že Parlament nakonec Zemana zbaví pravomocí? Jde o předpověď, ne přání.

5%
92%
hlasovalo: 11213 lidí

„Tchaj-wan je pro Národní centrum Průmyslu 4.0 jednoznačnou inspirací. Více než 3,5% HDP je alokováno na vědu a výzkum, přičemž podporovány jsou zejména technické obory. Tento fakt je patrný na celém ekosystému fungování vědecko-výzkumných pracovišť. Kupříkladu tchaj-wanský institut ITRI, který zaměstnává přes více než 6000 pracovníků, vyinkuboval více než 280 společností a je velice aktivně činný v zapojování se do mezinárodních projektů. Takové příklady je třeba neustále sledovat, vzít si z nich ponaučení tam, kde to dává smysl a pokud se najde možnost pro relevantní spolupráci, využít ji,” říká Robert Keil, manažer rozvoje obchodu Národního centra Průmyslu 4.0.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků takzvaného škálování všech výzkumných organizací dle Metodiky 2017+, které schválila na konci března 2021 Rada pro výzkum, vývoj a inovace, bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více ZDE.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky je moderní vědecko-výzkumný ústav Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVUT), který spojuje excelentní výzkumné týmy, mladé talenty a unikátní know-how s cílem posouvat technologické hranice a navázat na to nejlepší z tradic českého technického vzdělávání. Těžiště výzkumné práce CIIRC ČVUT se zaměřuje na čtyři základní pilíře: průmysl, energetiku, chytrá města a zdravou společnost, a to jak v základním, tak aplikovaném výzkumu. CIIRC ČVUT byl založen v roce 2013, přičemž plný provoz zahájil v polovině roku 2017 v nově postavené budově. V současné době čítá více než 300 zaměstnanců v 8 výzkumných odděleních, která jsou doplněna tzv. Centry včetně Testbedu pro Průmysl 4.0. Oblast odborného zájmu CIIRC ČVUT je široká: zahrnuje umělou inteligenci, robotiku, automatické řízení a optimalizaci, počítačovou grafiku, počítačové vidění a strojové učení, automatické rozhodování, návrh softwarových systémů a výpočetních prostředků, návrh rozhodovacích a diagnostických systémů a jejich aplikace v medicíně, bioinformatiku, biomedicínu či asistenční technologie. ČVUT CIIRC vytváří jedinečný ekosystém akademicko-průmyslové spolupráce, ve kterém využívá diverzifikované formy financování projektů z národních, evropských a soukromých zdrojů. Více informací ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Železniční muzeum v Rosicích nad Labem čeká rozvoj

7:05 Pardubický kraj: Železniční muzeum v Rosicích nad Labem čeká rozvoj

Pardubický spolek historie železniční dopravy je veřejně prospěšná nezisková organizace, která vznik…