ČVUT: Nejvyššími hodnotami demokratické společnosti jsou svoboda a vláda práva

25.02.2022 7:33 | Tisková zpráva

Stanovisko rektora ČVUT ke konfliktu na Ukrajině

ČVUT: Nejvyššími hodnotami demokratické společnosti jsou svoboda a vláda práva
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Jako rektor ČVUT v Praze, ve chvíli, kdy na východě Ukrajiny vznikla krize hraničící s válkou, prohlašuji následující:

  • Nejvyššími hodnotami demokratické společnosti jsou svoboda a vláda práva - svoboda volby vlastní cesty, při respektování práv a svobody druhých. To platí nejen mezi jednotlivci, ale i mezi státy.
  • Nelze dopustit, aby násilím, nátlakem či diktátem jeden stát vynucoval kroky druhé země, nelze dopustit, aby jeden stát z vlastního rozhodnutí dělil jiný stát a přivlastňoval si jeho část, nebo tomu napomáhal. Násilí budí vždy násilí a nesvobodu. Násilím nelze přinutit k dobrovolnému a chtěnému vztahu mezi zeměmi.
  • Vztahy a problémy mezi lidmi i národy je třeba budovat na snaze pochopit rozdílné úhly pohledu a hledat společně přijatelný průsečík řešení. Při tom je třeba používat pravdivé skutečnosti a vyvarovat se dezinformací a manipulace. Tak jsou, dle našeho názoru, řešitelné i ty nejtěžší problémy a vztahy a to mírovým postupem. Jedině mírové cesty porozumění mohou vést ke šťastnému soužití společností.
  • Odsuzujeme kroky Ruské federace vůči Ukrajině, kterými nejenom zpochybnila její územní celistvost, ale na území cizího státu vyslala svou armádu. Argumenty o bytostných potřebách menšiny a jejich ochraně a řada neověřených tvrzení proti Ukrajině velmi připomínají historické paralely z doby odtržení Sudet od České republiky, pozvání armád nelegitimní skupinou osob u nás připomíná srpnovou invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Jako by se metoda násilného zabrání během desetiletí neměnila - i propaganda provázející kroky Ruska je podobná těm minulým. Nemůžeme důvěřovat neověřené propagandě a žádáme, aby v argumentaci byla používána jen objektivně ověřená a ověřitelná fakta.
  • Každý násilný spor přináší vysoké oběti na všech stranách, mezi bojujícími armádami, mezi civilním obyvatelstvem i ve fungování celého lidského společenství. V zájmu humanity proto vyzýváme, aby nebylo použito násilí, aby se navrátila vláda mezinárodního práva a aby bylo řešení neshod výhradně mírové.
  • Jako univerzita chceme v nadcházející době zapůsobit jako pevná část našeho státu, EU a té části světa sdílející ideály demokracie a svobody. K naší roli bude rozhodně patřit hledání a poskytování objektivních informací, hledání cest, jak pomoci těm, kdo budou (nebo jsou) válkou zasaženi, sdílení naší historické zkušenosti a objasňování triků propagandy a fake news, či poukazování na to, jak konflikty řešit mírovým způsobem.
  • Budeme hledat všechny možnosti pomoci našim studentům, kteří budou tímto konfliktem postiženi. Budeme – v případě potřeby – pomáhat i všem, kdo by museli Ukrajinu opustit a budeme se snažit uvítat mezi sebou odborníky, kteří by mezi nimi mohli být.
  • Stojíme pevně na straně demokratických principů a plně podporujeme legitimní vládu Ukrajiny!
  • Dnes je 24. 2. 2022 a nikoli rok 1968. Svět se změnil, jsme součástí světa svobodných lidí vládnoucích svým společnostem demokraticky. Úvahy o dělení světa z dob studené války jsou nerealistické relikty a jako takové je budeme racionálně vyvracet. Pokud se to podaří, bude zřejmé, že pozitivní spolupráci může přinést pouze mír.

Nad naší univerzitou vlaje ukrajinská vlajka na důkaz plné podpory a solidarity!

Vojtěch Petráček
Rektor ČVUT v Praze

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …