ČVUT: Rektor Petráček diskutoval se saským ministrem o spolupráci ve výzkumu

18.09.2021 13:20 | Tisková zpráva

Rektor ČVUT v Praze doc. Vojtěch Petráček se dnes setkal se Sebastianem Gemkowem, který zastává v saské státní vládě pozici ministra pro vědu na Ministerstvu pro vědu, kulturu a turismus.

ČVUT: Rektor Petráček diskutoval se saským ministrem o spolupráci ve výzkumu
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Společně diskutovali o česko-německé spolupráci v oblasti vědy a výzkumu podpořené nedávnou návštěvou německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který na ČVUT zavítal do česko-německého centra excelence RICAIP. S tím souviselo i projednávané téma postoje obou zemí k evropskému klimatickému plánu.

„Kvalita ČVUT je přímo závislá na otevřenosti a možnostech vzájemné spolupráce. A tu provázanost našich ekonomik se silným průmyslem a společné členství v Evropské unii naší univerzitě poskytuje. Proto se domnívám, že česko-německá spolupráce v oblasti vědy a výzkumu právě na ČVUT je na skvělé úrovni,“ řekl během návštěvy Sebastiana Gemkowa rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

Rektor prezentoval saskému ministrovi další úspěšné mezinárodní projekty v rámci EU, například spolupráci Fakulty strojní ČVUT se společností GE Aviation. V rámci ČVUT se podařilo vybudovat zázemí potřebné k tomu, aby se v České republice daly vyrábět turbovrtulové a turbínové motory nové generace s výrazně nižší uhlíkovou stopou. V případě GE Aviation se jedná o pět zkušeben, ve kterých probíhají testy motorů, digitální simulace a analýzy. ČVUT plánuje v tomto trendu vědecko-výzkumné spolupráce pokračovat, pokud ucítí silnější podporu ze strany vlády.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71751 lidí

Mimo projekty v rámci EU zmínil rektor spolupráci s Izraelem. „ČVUT je moderní laboratoř, jejímž úkolem je dostávat českou ekonomiku a národní vědecké talenty, i v kontextu provázanosti našich ekonomik a členství v EU, stále více do centra dění v EU i ve světě a nikdy nedovolit, aby se z České republiky stala pouhá montovna,“ zdůraznil rektor ČVUT.

Další diskuse probíhala k evropskému klimatickému plánu. Rektor ČVUT velmi uvítal střízlivý postoj spolkového prezidenta k této otázce. „Na druhé straně souhlasím s panem Steinmeierem, že je třeba si uvědomit, že klimatická krize není jen německým, ale globálním problémem a že je dobře, že si Evropa stanovuje určité cíle. Zároveň je nutné si zachovat ekonomickou sílu a nesnižovat konkurenceschopnost našeho průmyslu,“ uvedl rektor ČVUT.

Oba se shodli na tom, že je nutné najít průsečík zájmů Evropské komise se zájmy všech členských států. Hledat to, co je výhodné pro obě strany, pro ekonomiku a průmysl, pro vědce, pro danou zemi a pro Evropskou unii. Je třeba velmi precizně nadefinovat pozici akademické sféry a průmyslu pro budoucí rozhovory s Bruselem o dalších možných reformách v oblasti klimatu. Diskutovat je třeba tak, aby se názory tříbily a byly konkrétní.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kraj Vysočina: Během letní sezóny využilo zvýhodněné vstupné do krajských památek téměř 80 tisíc návštěvníků

22:45 Kraj Vysočina: Během letní sezóny využilo zvýhodněné vstupné do krajských památek téměř 80 tisíc návštěvníků

Dospělí za polovic a děti zdarma. Od července do konce září letošního roku se za těchto podmínek otv…