ČVUT: Výstava na Fakultě stavební přibližuje výzkum v Peru na planině Nasca

26. 10. 2017 9:50

Výstava, kterou lze v atriu Fakulty stavební ČVUT vidět do pátku 27. října, přibližuje 22 let výzkumů linií a geoglyfů na planině Nasca v Peru, na nichž se podíleli odborníci z Fakulty stavební ČVUT v Praze a HTW Dresden a také specialisté z Akademie věd ČR. Na výstavních panelech a v řadě vitrín se návštěvníci mohou seznámit s fotografiemi zobrazujícími vlastní výzkum a zhlédnout také řadu artefaktů z této unikátní oblasti. Výstava také prezentuje teorie o možném vzniku těchto světoznámých linií a geoglyfů.

ČVUT: Výstava na Fakultě stavební přibližuje výzkum v Peru na planině Nasca
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.
reklama

Výstava představuje celkem 11 výzkumných expedic realizovaných v podobě německo-české spolupráce, jejichž cílem bylo vědecky zaznamenat a popsat linie a geoglyfy v oblasti Nasca a Palpa, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Badatelé se zde společně mimo jiné věnovali i zachycení petroglyfů (skalní kresby a rytiny), archeo-astronomickým informacím o stavbách z předšpanělské doby a chátrajícím historickým stavbám.

„Z výzkumných metod jsme využívali například fotogrammetrii, kdy jsme povrch analyzovali za pomoci leteckých snímků, z cílených přeletů nad pampou, fotografií z dronů, ale také pozemním měřením,“ přibližuje výzkum prof. Karel Pavelka z katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT, který se účastnil celkem čtyř expedic do Peru. Dále zde využil například dálkový průzkum Země z družic, GNSS metody a další vědecké postupy. Výsledkem řady výzkumů je digitální dokumentace zanikajícího kulturního dědictví, řada knih a publikací.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. V celkovém hodnocení obhájilo ČVUT svoje umístění na 601. – 800. příčce a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa:  Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

22:30 Celní správa: Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

Bezmála sedm milionů nelegálních cigaret a daňový únik ve výši 22 milionů korun odhalili ostravští c…