ČVUT se podílí na inovaci komunikačních technologií využitelných při povodních

10.06.2015 18:59 | Zprávy

V rámci cvičení povodně velkého rozsahu na vodním toku Vltava v obci Husinec-Řež konané začátkem června byl v praxi otestován unikátní komunikační systém zajišťující vysokou dostupnost internetového připojení v součinnosti se systémem včasného vyrozumění obyvatelstva. Byl vyvinut společným týmem Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze ve spolupráci s firmou CertiCon, a.s., v rámci řešení grantu Ministerstva vnitra číslo VG20122014095 „Vývoj adaptabilních datových a procesních systémů pro vysokorychlostní, bezpečnou a spolehlivou komunikaci v extrémních podmínkách“.

ČVUT se podílí na inovaci komunikačních technologií využitelných při povodních
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

V rámci cvičení povodně velkého rozsahu na vodním toku Vltava v obci Husinec-Řež byla testována připravenost obce a všech spolupracujících subjektů na povodeň velkého rozsahu. V rámci cvičení byla ověřována nejen připravenost jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, krizového štábu a povodňové komise, ale byl ověřován i nový systém včasného vyrozumění obyvatelstva VOX od výrobce PWS Plus s.r.o. pořízený v rámci dotačního programu Státního fondu životního prostředí ČR pro zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní – projekt „Zlepšení systému protipovodňové ochrany obce Husinec“. Úkolem tohoto systému je umožnit včasné varování obyvatelstva v případě mimořádné události.

Kromě toho je systém vybaven i sensorem výšky vodní hladiny, jehož údaje se pravidelně vkládají do internetových databází. Systém rovněž umožňuje realizovat hlasový prostup z nadřazeného střediska v ORP Brandýse nad Labem pomocí sítě internet a umožnit tak včasné vyrozumění občanů v době nedostupnosti lokálního krizového řízení. Uvedené činnosti vyžadují dostupné a stabilní připojení do sítě internet, které v době mimořádné události nelze z jediného zdroje zaručit. Požadavek na spolehlivé připojení pomocí různých přenosových technologií splňuje instalovaný komunikační systém 4mulcom – SECOM využívající lokální xDSL přípojky společně se sítěmi mobilních operátorů. V případě výpadku kteréhokoliv z poskytovatelů datové konektivity jsou stávající datová spojení nepřerušena. Bez výpadku lze proto provádět vzdálené hlášení či přijímat data z instalovaných senzorů.

Hlavním řešitelem systému za Fakultu elektrotechnickou ČVUT je katedra telekomunikační techniky. Ing. Zbyněk Kocur, Ph.D., popisuje celou akci takto: „V rámci prováděného cvičení byla simulována nedostupnost xDSL připojení vlivem zaplavení místních kabelů a jediným dostupným připojením tak byla síť mobilních operátorů. Odpojení xDSL sítě proběhlo v průběhu prováděného hlášení z ORP Brandýs nad Labem. Odpojení nemělo díky instalovanému zařízení 4mulcom – SECOM žádný vliv na prováděné hlášení. Stabilní datový kanál umožnil také pravidelnou aktualizaci výšky vodní hladiny na všech sledovaných serverech.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce připojila do sítě za první kvartál 4219 výroben

10:34 ČEZ Distribuce připojila do sítě za první kvartál 4219 výroben

Společnost ČEZ Distribuce připojila do své sítě za první tři měsíce 4219 výroben elektřiny s instalo…