ČVUT se podruhé v historii účastní prestižní mezinárodní soutěže Solar Decathlon

19.07.2021 7:34

Tým studentů se podruhé účastní soutěže Solar Decathlon Europe 21, jež je zaměřena na udržitelnou, efektivní a inovativní výstavbu využívající obnovitelné zdroje energie.

ČVUT se podruhé v historii účastní prestižní mezinárodní soutěže Solar Decathlon
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Studenti se do akce zapojili s projektem nazvaným FIRSTlife. Reagují tak na zadání zaměřující se na problém omezené kapacity a kvality městského bydlení včetně urbanistických souvislostí.

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 18015 lidí

Projekt vedený Fakultou stavební a podpořený Univerzitním centrem energeticky efektivních budov zpracovává téma „Rekonstrukce a nástavba“ a uplatňuje ho v kontextu zvýšení kapacity a kvality studentského bydlení. Jako modelovou budovu si tým studentů vybral studentské koleje Větrník v Praze. Projekt získal záštitu rektora ČVUT doc. Vojtěcha Petráčka, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Ačkoli si studenti zvolili konkrétní modelovou stavbu, jde o koncept aplikovatelný na jakoukoliv budovu s podobnou typologií. Zároveň dispoziční návrh umožnuje v případě změny sociálních a demografických podmínek adaptaci budovy na jinou cílovou skupinu, například domov pro seniory, či startovací bydlení pro mladé. Návrh využívá modulární prefabrikované řešení, které urychlí výstavbu a tím zkrátí čas, kdy jsou lokalita i rezidenti stávající budovy dotčeni stavbou.

Studentský tým, jenž na projektu pracuje a jehož jádro tvoří více než 35 studentů z různých oborů bakalářského, magisterského a doktorského studia převážně z ČVUT – Fakulty stavební, Fakulty strojní, Fakulty architektury, ale podílejí se i studenti z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a České zemědělské univerzity v Praze, bude při realizaci podpořen i odborně konzultacemi ze strany vyučujících ze zúčastněných fakult a výzkumných pracovníků z UCEEB. Studenti neřeší pouze návrh nástavby kolejí, ale musí i postavit tzv. demonstrační jednotku (HDU) – reprezentativní výsek z celého projektu nástavby – a během soutěže a veřejných přehlídek ji provozovat.

Studenti by stavbu měli dokončit v jarních měsících příštího roku, vlastní finále soutěže se bude konat v červnu 2022 ve Wuppertalu v Německu. Zde se utkají s domy dalších 17 týmů z Evropy a Asie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

16:05 AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

V chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo čtrnácté maloplošné zvláště chráněné území – přírodní památ…