Celní správa: Podvodníkům s luxusními auty sklapla klec

10.03.2019 11:44

Nákup až 359 osobních automobilů v hodnotě téměř 200 milionů korun a neodvedená daň z přidané hodnoty převyšující 40 milionů korun – takové výše by mohla dosáhnout bilance nezákonné činnosti skupiny osob z Brněnska.

Celní správa: Podvodníkům s luxusními auty sklapla klec
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo
reklama

První informace o firmě, která obchoduje s ojetými vozy dovezenými ze zemí Evropské unie a neodvádí řádně daň z přidané hodnoty, získali celníci na počátku roku 2017. Po zmapování situace a získání dalších informací zahájili v dubnu úkony trestního řízení a začali činnost dané firmy cíleně monitorovat. Zjistili tři hlavní organizátory, jednu spolupracující osobu v Německu a další dvě na Brněnsku.

Od té doby se podařilo doložit, že tato skupina osob vytvořila řetězec účelově založených společností se sídlem v Brně a Praze plně ovládaných hlavními organizátory. Prostřednictvím těchto společností byly výhodně nakupovány vytipované ojeté luxusní vozy převážně z Německa, které byly následně prodány organizátorské firmě s vědomím, že společnosti na vstupu neodvedou daň z přidané hodnoty v patřičné výši. Zpočátku tyto společnosti vykazovaly činnost, podávaly daňová přiznání, ovšem jen s minimálními částkami a v momentě, kdy se o ně začal zajímat finanční úřad, organizátoři je převedli na tzv. „bílé koně". Společnosti se staly nekontaktní a zbyl po nich jen dluh.

V létě 2018 celníci z Odboru pátrání Brno v rámci regionální daňové KOBRY spojili své síly s kolegy z KŘ Policie Jihomoravského kraje. V průběhu ledna pak společně připravili závěrečnou fázi případu s krycím názvem TWIST. Na konci února se na 11 místech uskutečnily domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. Společnými silami celníci a policisté zajistili tři nemovitosti, 23 osobních vozů, 17 mobilních telefonů, výpočetní techniku, záznamová média, razítka, účetnictví a jinou dokumentaci a přibližně dva milióny korun na bankovních účtech. Celkově šlo o majetek v hodnotě přibližně 42 milionů korun.

Bylo zadrženo pět osob, z toho tři skončily v policejní cele. V současné době již kriminalisté tři osoby obvinili ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Stíhány jsou vazebně. Škoda je prozatím vyčíslena na více než sedm milionů korun (23 vozidel), vyšetřování však pokračuje a lze předpokládat, že počet případů i rozsah škody se ještě zvýší. V případě prokázání viny hrozí obviněným trest odnětí svobody až na deset let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPSV: Komise pro spravedlivé důchody jednala o parametrech důchodové reformy

16:26 MPSV: Komise pro spravedlivé důchody jednala o parametrech důchodové reformy

Komise pro spravedlivé důchody na svém únorovém zasedání v pátek 28. února jednala o možných paramet…