Celní správa: S trasováním pomáhají i jihočeští celníci

03.12.2020 22:11

Pracovníci celního úřadu pro Jihočeský kraj aktivně pomáhají v boji proti epidemii onemocnění COVID-19. Podílí se na provádění epidemiologických šetření a darují krevní plazmu.

Celní správa: S trasováním pomáhají i jihočeští celníci
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo
reklama

Vysoký počet osob s onemocněním COVID-19 vyžaduje provádění značného počtu epidemiologických šetření, obecně známých jako trasování. V listopadu se do jejich provádění zapojili i pracovníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj. Na výzvu vedení celního úřadu reagovalo celkem deset pracovníků z řad celníků i civilních zaměstnanců, kteří se dobrovolně zapojili do procesu trasování. Technické prostředky jim k tomu zajistil celní úřad. Samozřejmě museli absolvovat zaškolení v používání specializovaného informačního systému, který v rámci celé České republiky generuje rizikové kontakty osob, u nichž se prokázalo onemocnění COVID-19.

Tyto osoby, u nichž je nutno zahájit epidemiologické šetření, jihočeští celníci telefonicky kontaktují. Volanému sdělí základní informace a reagují na jeho případné dotazy. V následující fázi mu vypisují elektronickou žádanku na test COVID-19, stanovují délku a režim karantény a předávají další instrukce. Informace získané od kontaktované osoby neprodleně zadávají do informačního systému k dalšímu využití příslušnou hygienickou stanicí. Jednoznačně jde o činnost, která klade vysoké nároky na komunikační schopnosti trasujících a je navíc poměrně náročná technicky i časově. Jeden telefonát může trvat i několik desítek minut.

Získané zkušenosti ukázaly, že poté, co byli proškoleni a technicky vybaveni, mohou se jihočeští celníci efektivně podílet na provádění epidemiologických šetření.

Aktivně se na zvládnutí epidemie nemoci COVID-19 podílí i ti pracovníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj, kteří po vyléčení z této nemoci darovali krevní plazmu či se případně se k jejímu odběru připravují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo pro místní rozvoj: Pravidla spolufinancování projektů z prostředků EU se změní

21:30 Ministerstvo pro místní rozvoj: Pravidla spolufinancování projektů z prostředků EU se změní

Přechod do nového programového období 2021-2027 pro projekty financované z prostředků EU sebou přiná…