Centrum sociálních služeb Praha: V Praze přibývá počet odhaleného domácího násilí

29.10.2019 12:04 | Zprávy

Největší počet odhalených případů ze všech regionů České republiky je v hlavním městě Praze. Za devět měsíců letošního roku to bylo 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti. I když o prázdninách zaměstnanci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles, od září však už počet vzrostl na čtrnáct případů a v měsíci říjnu přesáhl deset. „Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek nového školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi. Evidujeme i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých osob,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Centrum sociálních služeb Praha: V Praze přibývá počet odhaleného domácího násilí
Foto: csspraha.cz
Popisek: Centrum sociálních služeb Praha - logo

O tom, že problematika domácího násilí trápí daleko více Pražanů, kteří svoje problémy konzultují s odborníky, svědčí i vysoký počet kontaktů a intervencí. Zcela jistě k tomu přispívá stále probíhající kampaň k problematice domácího násilí, kterou realizuje Centrum sociálních služeb Praha dlouhodobě. Letos Intervenční centrum Praha eviduje 4100 kontaktů. Vysoký je i počet klientů 524, který tvoří většinou ženy (359), dále muži (46) a nezletilé děti (119). „Proto jsme od září rozšířili služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině. V rámci terapie může dítě sdílet a zpracovat zkušenosti s prožitým násilím, tak aby se zabránilo další traumatizaci dítěte,“ doplňuje ředitel Ján.

Problémy jsou stále častěji i s dospělými dětmi, které se dopouštějí domácího násilí na svých rodičích a dalších spolubydlících jako tomu bylo v případě rozvětvené rodiny žijící ve společné domácnosti. S rodiči v seniorském věku žili 45 letý syn se svojí 17 letou dcerou a 41 letý syn s partnerkou. Starší ze synů měl problémy s alkoholem a dalšími návykovými látkami, nepracoval, pouze občas si vydělal nějakou brigádou. „Rodičům nejen na bydlení nepřispíval, ale dělal doma často scény, kdy rozbíjel vybavení bytu a napadal každého, kdo se mu připletl do cesty. Nad rodinou visela i hrozba vystěhování kvůli četným stížnostem sousedů. Rodina jeho agresivním chováním trpěla téměř sedm let. Po jednom z incidentů se však odhodlala partnerka mladšího ze synů a zavolala policii. Ta násilníka vykázala z bytu na 10 dní a my jsme postupně kontaktovali všechny členy rodiny,“ líčí složitý  případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Opatrný optimismus firem brzdí geopolitická nejistota

13:34 HK ČR: Opatrný optimismus firem brzdí geopolitická nejistota

České firmy vstupovaly do první poloviny roku 2025 s opatrným optimismem. Třetina podniků očekávala …