Češi se málo hýbou. VZP to chce změnit a přispívá jim miliony

09.03.2020 11:55

Pojišťovna už letos na příspěvcích na pohyb vyplatila o 10 milionů víc než vloni touto dobou.

Češi se málo hýbou. VZP to chce změnit a přispívá jim miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Počet lidí, kteří mají problémy s váhou, v České republice neustále roste. Alarmující je také rostoucí počet dětí s nadváhou. Je to bohužel dáno dobou, stylem života a minimem pohybu. S nadváhou je spojena řada civilizačních chorob či také například poškození kloubů. VZP proto nabízí svým klientům příspěvek na pohyb. Jen od ledna do poloviny února tohoto roku jim zaplatila o 10 milionů více než v loňském roce za stejnou dobu.

VZP tradičně přispívá na aktivity, které prokazatelně vedou ke zlepšování zdravotního stavu klientů a které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Příspěvek na pohyb pro děti i dospělé patří každoročně mezi nejoblíbenější benefity hrazené z fondu prevence, které VZP svým klientům nabízí. Nabídka je oproti loňsku obdobná. Nově však mohou děti čerpat najednou až 1 000 Kč na pravidelné školní nebo mimoškolní pohybové aktivity. Dospělí mohou čerpat na pravidelný pohyb až 500 Kč.

Od ledna do poloviny února letošního roku bylo vyplaceno na pohybové aktivity dětí o téměř 140 % více peněz než v loňském roce za stejnou dobu. Dospělým VZP poslala na účet o téměř 20 % více.

Počet příspěvků na pohyb a kolik za ně VZP zaplatila klientům v období 1. 1. do 15. 2.

 

V roce 2019

V roce 2020

Navýšení

 

Počet příspěvků

Částka Kč

Počet příspěvků

Částka Kč

Počet příspěvků

Částka

Děti

13 229

6 531 191

17 904

15 583 040

35,4 %

138,59 %

Dospělí

10 955

5 575 347

13 179

6 678 822

20,30 %

19,79 %

Celkem

24 184

12 106 538

31 083

22 261 862

28,53 %

83,88 %

 
Zhruba pětina dětí ve věku 11–15 let má dle dostupných informací Ministerstva zdravotnictví problémy s nadměrnou hmotností. Sice dochází ke zlepšování stravovacích návyků a spousta škol přechází na zdravější jídelníček ve školních jídelnách, pohybu mají ale děti stále nedostatek. Sedí ve škole, přijdou domů a většinou odpoledne prosedí u počítače. V dospělosti pak mohou mít zdravotní problémy. Proto je nutné je v pohybu podporovat. Především rodiče by měli myslet na zdraví svých potomků a snažit se jít příkladem.

Dle doporučení Světové zdravotnické organizace totiž stačí hodina pohybu denně jako prevence proti zdravotním problémům, jako jsou nemoci srdce a cév, cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak a další. Nedostatek fyzické aktivity naproti tomu výrazně přispívá k rozvoji těchto onemocnění. Náklady na jejich léčení jdou potom do miliard. Proto by měli lidé předcházet těmto nemocem, jíst zdravě a pravidelně sportovat. Podmínky získání příspěvků na pohyb a dalších benefitů zlepšujících zdraví lze najít na webu VZP.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

19:19 ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

Energetici na sobotu 4. května připravili pro malé návštěvníky speciální program zaměřený na výrobu …