Česká centra: Film, hudba a výtvarné umění

05.11.2020 12:39

V neděli 1. 11. 2020 odstartoval multižánrový festival české kultury MADE IN PRAGUE FESTIVAL ON/OFF 2020. Britové se dočkají poutavé nabídky české kultury v rámci 24. ročníku multižánrového festivalu, který tradičně organizuje České centrum Londýn.

Česká centra: Film, hudba a výtvarné umění
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra

Letos se festival představí v hybridní on/off (line) s výběrem českých filmů, výtvarného umění a hudby. Vzhledem k nově plánovanému lockdownu v Anglii od 5. -  30. listopadu 2020 bude festival probíhat především v onlinovém formátu. Zájemci jej mohou zhlédnout online prostřednictvím Vimea a sociálních sítí Českého centra Londýn.

ČESKÝ FILM V BRITSKÉM  ON-LINE PROSTŘEDÍ
Festival zahájila 1. listopadu britská premiéra snímku Havel režiséra Slávka Horáka. Současně se zde (a rovněž v britské premiéře) představí snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollad. Snímku Vlastníci Jiřího Havelky se v Čechách dostalo četných ovací, organizátoři věří, že zaujme i britské publikum. Silnou stránkou festivalu je dokumentární tvorba, která je zastoupena snímkem Meky režiséra Šimona Šafránka, Můj otec Antonín Kratochvíl (rež. Andrea Sedláčková), Alchymická pec (rež. Adam Ol’ha, Jan Daňhel) věnovaný životu
a dílu Jana Švankmajera. Made in Prague Festival nezapomíná ani na své nejmladší diváky, letos se mohou těšit na veselá dobrodružství dvou rozkošných medvědů pod názvem Mlsné medvědí příběhy (Alexandra Májová, Kateřina Karhánková) 

PŘEMYSL PELA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
„Novinkou letošního festivalu, jak již napovídá jeho název ‚Made in Prague On/Off‘, je programový formát, který se plně prolíná mezi onlinovým prostředím a dle možností živými akcemi pro návštěvníky. Nicméně mise festivalu zůstává shodná a v současné době mnohem aktuálnější než kdy dříve, a to - obohatit současnou britskou kulturní scénu o nejnovější ukázky české filmové tvorby, výtvarného umění či digitální hudby.“ 

Hosty festivalu budou režiséři Slávek Horák, Andrea Sedláčková, Šimon Šafránek, Jiří Havelka nebo Miroslav Žbirka. Besedy s nimi byly z důvodu pandemických i logistických opatření předtočeny a po ukončení festivalu budou zveřejněny široké veřejnosti na YouTube kanálu Českého centra Londýn. Debatu s Miroslavem Žbirkou, která bude jako jediná vedena v živém vstupu, pak budou moci sledovat diváci nejen z Británie prostřednictvím Facebooku Českého centra Londýn 12. listopadu v 19:00 GMT. 

ČESKÉ VÝTVARNÉ UMĚNÍ NESTOJÍ STRANOU:
Z LONDÝNA DO BIRMINGHAMU
Londýnská galerie Gossamer Fog představuje tvorbu dalšího českého umělce: návštěvníci se mohou nechat překvapit tvorbou Matyáše Chocholy, převtěleného do podoby mystického druida – alchymisty, který podnikne pouť prostorem i časem, aby zde dočasně zhmotnil svou dílnu a zprostředkoval návštěvníkům svůj léčivý lektvar ve formě podmanivého parfému.

V galerii Vitrínka Českého centra Londýn je až do 3. 1. 2021 k vidění výstava s názvem Na konec světa a zpět ke kořenům představující tvorbu Andrey Vytlačilové a Josefa Zlamala. Doposud nejrozsáhlejší výstava tvorby Krištofa Kintery ve Spojeném království probíhá v Birminghamu. Výstava s názvem Konec legrace! v Ikon galerii byla mnohokrát označena jako ‘must-see’.  Galerie se sice v době druhého anglického lockdownu veřejnosti uzavřou, avšak s výstavami se zájemci seznámí prostřednictvím virtualních prohlídek v online prostoru/ přehled viz níže/ sekce VÝSTAVY.

HUDEBNÍ GALA NA ZÁVĚR
V závěru festivalu se po loňském úspěchu vrací také koncert elekronické hudby  Electronica: Vision of Sound II. Ve spolupráci s oblíbeným londýnským klubem RichMix a dalšími kulturními instituty V4 předá pro svůj závěrečný Gala večer festival Made in Prague pódium mladým českým, slovenským, maďarským a polským hudebníkům, kteří kombinují propracovanou elektroniku s ohromujícími vizuálními efekty. Koncert se bude streamovat na Facebooku Českého centra Londýn 28. listopadu a bude tak přístupný fanouškům elektronické hudby nejen v Británii.

VÝSTAVY:

Na konec světa a zpět ke kořenům ZDE
Kintera Interview ZDE
Kurátorka Melanie Pocock o výstavě Kintery ZDE
Ředitel Ikon Gallery a Velvyslanec Libor Sečka o výstavě Kintery ZDE

MADE IN PRAGUE:
Program: ZDE
Twitter: ZDE     
Facebook: ZDE
Web: ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM odvedl do státní pokladny přes tři čtvrtě milionu korun

22:11 ÚZSVM odvedl do státní pokladny přes tři čtvrtě milionu korun

ÚZSVM v Prachaticích získal z odúmrti finanční prostředky ve výši 764 000 korun a rodinný dům v cent…