Česká centra: Memorandum o spolupráci s Knihovnou Václava Havla

25. 1. 2020 18:14

Generální ředitel Českých center (ČC) Ondřej Černý a ředitel Knihovny Václava Havla (KVH) Michael Žantovský podepsali memorandum o spolupráci obou institucí v oblasti podpory kulturních projektů.

Česká centra: Memorandum o spolupráci s Knihovnou Václava Havla
Foto: Česká centra
Popisek: Česká centra
reklama

Dokument v podobě rámcové smlouvy představuje základ pro systematičtější spolupráci obou institucí v oblasti propagace České republiky doma i v zahraničí. V uplynulém roce prezentovala zahraniční Česká centra několik projektů vzniklých ve spolupráci s KVH. Jedná se například o výstavy „Havel v kostce“, „Václav Havel – Politika a svědomí“. V průběhu minulých let se představily v New Yorku, Mnichově, Stockholmu, Košicích, Štrasburku a v dalších destinacích. Osobnost, dílo a inspirativní odkaz Václava Havla se jako téma prolíná programovým plánem rozsáhlé sítě zahraničních center také pro letošek. Program zahrne přednášky, kulaté stoly, kolokvia. Celý pak bude věnován životu a dílu Václava Havla v kontextu historie i současnosti.

Ondřej Černý, generální ředitel Českých center: „Václav Havel je jedna z mála našich skutečně světových osobností. Jeho rezonance v zahraničí je stále silná. A jeho filozofie spojená s poselstvím humanismu zůstává neobyčejně živá. Za prohloubení spolupráce s Knihovnou Václava Havla jsme proto velice rádi.“

Podle Ondřeje Černého spočívá největší přínos memoranda ve sdílení prezentačních projektů, součinnosti při tvorbě koncepcí vybraných výstav směřujících do zahraničí, vyšší informační provázanosti a možnosti spolupráce s odborníky a specialisty obou institucí. Současně dodal, že podpisem memoranda získává dosavadní spolupráce s KVH jasný plán, nové obsahové impulsy a stává se součástí jednotné prezentace české kultury v zahraničí.

Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla: „Síť Českých center chápeme jako přirozeného partnera KVH pro šíření díla a myšlenkového odkazu Václava Havla v zahraničí a spolupráci s nimi jako náš příspěvek k šíření dobrého jména České republiky ve světě."

Memorandum s Knihovnou Václava Havla představuje další významný počin ukotvující institucionální spolupráci. Od roku 2018 doposud byla ze strany Českých center podepsána memoranda s Národním muzeem, Institutem umění – Divadelním ústavem a Moravskou zemskou knihovnou v Brně (pro aktivity spojené s Českým literárním centrem). Memorandum o spolupráci s Národní knihovnou bylo podepsáno již dříve, a to v roce 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Koupelny jsou plné plastů. Co s tím?

22:45 dTest: Koupelny jsou plné plastů. Co s tím?

Většinu obalů drogistických výrobků používaných v koupelně lze recyklovat. Jak ale ukázal britský vý…