Česká filharmonie: Terasa pro všechny. Rudolfinum se připravuje na ambiciózní renovaci

03.10.2021 10:59 | Tisková zpráva

Budova Rudolfina je jedinečným architektonickým dílem, domovem múz, doslova chrámem umění. Ne všechny zdejší prostory jsou však návštěvníkům přístupné. Platí to prozatím i pro střešní terasu. Situaci by měl změnit plán, jehož cílem jsou významné stavební úpravy terasy a její otevření pro širokou veřejnost.

Česká filharmonie: Terasa pro všechny. Rudolfinum se připravuje na ambiciózní renovaci
Foto: Václav Jirásek
Popisek: Česká filharmonie

Již více než 136 let představuje Rudolfinum díla předních tvůrců a myšlenky význačných umělců. Od samého počátku je dům koncipován jako koncertní sál a umělecká galerie, za první republiky sloužil jako sídlo parlamentu. Dvořákova síň nabízí špičkovým hudebníkům světové zvukové parametry, zatímco výtvarníci si pochvalují prostorné výstavní místnosti štědře využívající přirozeného světla.

Méně známá je však skutečnost, že střechu novorenesanční budovy obklopuje ze třech světových stran balustráda ukrývající terasu o ploše bezmála 850 metrů čtverečních. Unikátního výhledu na Pražský hrad, Karlův most a Staré Město si totiž dlouhá léta mlčky užívají pouze sochy 16 významných hudebních skladatelů. Běžní smrtelníci sem mohou letmo nahlédnout pouze v rámci občasně organizovaných prohlídek Rudolfina.

Důvodem je nevyhovující stav terasy. Povrch je nerovný, chybí důležité bezpečnostní prvky, samotný přístup na střechu skrze úzké požární schodiště je poměrně komplikovaný. Jakákoli forma případného veřejného využití střechy tak zatím nepřipadala v úvahu. Za necelé dva roky by tomu však mohlo být jinak. Dopadne-li vše dle aktuálních plánů, nejen návštěvníci koncertů České filharmonie či Galerie Rudolfinum se mohou těšit na další nevšední zážitek.

Dát terase nový život

Iniciátorem myšlenky přestavby a zpřístupnění terasy je expertní tým mezinárodní společnosti Arcona Capital, která je od roku 2018 partnerem České filharmonie. Stačila k tomu jedna jediná návštěva. „Když jsem na terase poprvé stanul, doslova mi to vzalo dech,“ vzpomíná ředitel společnosti Guy Barker.

Jako investičního odborníka a fanouška architektury ho při prohlídce Rudolfina zajímaly veškeré aspekty budovy, ale výhled ze střechy (a především potenciál nevyužitého prostoru) ho ohromil. A inspiroval: „Nadchla nás představa, že bychom – společně s Českou filharmonií – mohli pomoci proměnit tuto mimořádně krásnou část jedné z nejslavnějších pražských budov v místo dostupné všem.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Nejen pálení čarodějnic, ale i otevření nového Oranžového hřiště v Průhonicích

11:14 Nadace ČEZ: Nejen pálení čarodějnic, ale i otevření nového Oranžového hřiště v Průhonicích

V centrální části zástavby rodinných domů v Průhonicích bylo ve středu 30. dubna slavnostně zprovozn…